“Чому пожовкли листя огірка”: Діагностика та боротьба з мільдью (несправжньою борошнистою росою)

Мільдью на огірках, або пероноспороз, — поширена проблема монокультури, особливо тепличної. Гриб Pseudoperonospora cubensis, який її викликає, може перезимувати в ґрунті або перейти з інших рослин, у тому числі через садовий інструмент. У цій статті розповімо, як визначити мільдью на огірках і позбутися її, інформує Ukr.Media.

Якщо ви сумніваєтеся, чому пожовкли листя огірка — хвороба це чи сонячні опіки, ось короткий визначник.

Мільдью огірків — це грибкове захворювання вологих умов, яке до пожовтіння листя буде проявлятися у вигляді білого нальоту, а потім вже почнеться деформація та зміна нормального зеленого кольору.

Сонячний опік листя — це фізичне пошкодження, викликане надмірним впливом сонячного світла на рослини. Листя спочатку по краях набувають жовтого або коричневого відтінку, стають сухими і можуть почати скручуватися. Це стан зазвичай виникає в результаті нестачі вологи або захисту від сонця в спеку.

Для врожаю небажані обидва стани, оскільки ведуть до зниження фотосинтезу і, як наслідок, до зменшення врожаю.

Як точно визначити мільдью на огірках

Мільдью належить до групи водяних плісняв і часто вражає огірки (загалом віддає перевагу гарбузовим як рослинам-господарям, але не проти і інших потенційних жертв) як у теплиці, так і у відкритому ґрунті. Хвороба отримала назву через сірий, пухнастий вигляд спор, які утворюються на нижній стороні заражених листків.

Мільдью викликає пожовтіння, пліснявіння та відмирання листків, але зазвичай не вражає стебла та черешки. Огірки не загинуть одразу, але врожайність постраждає. Вологі умови сприяють розмноженню та поширенню спор мільдью, які переносяться вітром. Потрапивши у теплицю, де вологість зазвичай вища, розмноження патогену йде ще активніше.

Ось визначник для розуміння, що у вас на огірках саме мільдью:

 • Мозаїчний рисунок хлорозу на верхній поверхні листків;
 • Жовті ділянки стають більш обширними і мають форму кутових блоків, але часто обмежуються жилками листка — жовтими з одного боку і зеленими з іншого;
 • Поступово листки стають коричневими, а всередині осередків ураження проступає пурпурно-коричнева пліснява;
 • На нижній стороні листків проростає сіра пухнаста пліснява;
 • Листки огірка уражаються, але стебла і черешки ні.

Відрізнити мільдью від справжньої борошнистої роси просто — у останньої, лист виглядає повністю матово-білим.

Повна профілактика мільдью практично неможлива, тому що хвороба поширюється вітром, дощем і легко заноситься з сусідньої ділянки. Навіть найкращі методи санітарії у саду та городі не можуть гарантувати відсутність мільдью на огірках у затяжну вологу погоду.

Чим обприскувати огірки від мільдью

Перш ніж обприскувати огірки від хвороб, завжди піднімайте їх із землі на шпалеру, щоб забезпечити приплив повітря і прискорене висихання листя. Пам'ятайте, що саме мільдью любить вологі умови і потребує мокрого листя для поширення. Нижні листки зрізайте, ґрунт мульчуйте, щоб уникнути бризок із землі під час поливу.

Якщо ви бачите, що погода сприяє поширенню мільдью, застосовуйте профілактичне обприскування фунгіцидами, а якщо зараження вже сталося, використовуйте фунгіциди з інтервалом 5 днів і зі зміною активних речовин.

Цими речовинами можуть бути наступні хімічні інгредієнти, які зазначаються на етикетці продукту:

 • Ціазофамід
 • Флуазінам
 • Хлороталоніл + оксатиапипролін
 • Мандипропамід + оксатиапипролін
 • Пропамокарб
 • Етабоксам
 • Манкоцеб + зоксамід
 • Хлороталоніл + зоксамід
 • Манкоцеб
 • Хлороталоніл

Наприклад, для профілактики можна вибрати фунгіцид із ціазофамідом. При зараженні першу обробку провести фунгіцидом із хлороталонілом, потім із пропамокарбом, мандипропамід + оксатиапипролін. Таке "чергування" фунгіцидів добре діє при необхідності повторних обробок, коли весь сезон обіцяє бути дощовим.

Не забудьте також обприскати кабачки, дині, кавуни, гарбузи, а також айстри, дельфініуми і шпинат. Всі ці рослини збудники мільдью будуть колонізувати в першу чергу. А ось на піони нападає в основному справжня борошниста роса, але це вже інша історія.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *