Що таке мульчування і чим воно може допомогти городнику

Багато садівників успішно користуються таким агротехнічним прийомом, як мульчування ґрунту. Мульча зупиняє розвиток росту бур'янів, а також зберігає ґрунт у вологому і рихлому стані. Розглянемо що таке мульчування і чим цей агротехнічний прийом може виявитися корисним в садово-городній справі.

Мульчування: опис і застосування

Як повідомляє нам великий енциклопедичний словник, мульчування (від англ. mulch — обкладати гноєм, соломою), покриття (суцільне або в міжряддях) ґрунту так званою мульчею (папером, полімерною плівкою, перегноєм тощо). До речі, мульчування не є для людства чимось наднових. Наприклад, на території Східної Європи землероби вкривали ґрунт гречаною соломою ще в 17-му столітті, інформує Ukr.Media.

Мульча виконує безліч функцій із захисту і збагачення ґрунту, а саме:

 • допомагає у боротьбі з бур'янами (шар у 5-7 сантиметрів може скоротити зростання бур'янів в кілька разів);
 • створює в міжряддях тінь, яка також заважає розвитку бур'янів;
 • скорочує випаровування води з ґрунту і, як наслідок, знижує частоту поливів;
 • перешкоджає утворенню ґрунтової кірки, а це значить, що розпушування можна проводити рідше;
 • допомагає запобігти попаданню бризок, що містять збудників хвороб, з ґрунту на рослини при поливі і дощі;
 • запобігає ерозії ґрунту;
 • не дає перегріватися ґрунту під час літньої спеки;
 • перешкоджає вивітрювання ґрунту восени;
 • захищає коріння рослин від промерзання взимку.

Матеріали для мульчування

В якості мульчі можна застосовувати різні підручні засоби або купувати готові мульчуючі матеріали в спеціалізованих магазинах. Мульчують чим завгодно, починаючи з сіна та опалого листя, закінчуючи різними неорганічними матеріалами типу плівки та навіть камінням. Вибір матеріалу зазвичай залежить від специфіки ґрунту на ділянці, виду рослин і клімату регіону.

Важливо! Якщо ви вирішили спробувати мульчування на своїх грядках, дочекайтеся прогрівання ґрунту. Помічено, що якщо вкрити міжряддя занадто рано, висаджені рослини можуть відставати в розвитку, оскільки мульча не буде пропускати тепло. Орієнтовним місяцем для внесення мульчі є червень, до цього часу ґрунт вже має достатньо прогрітися.

Застосовувати мульчу можна скрізь: вносити під кущі та дерева, розкладати на овочевих грядках, між однорічними та багаторічними квітами. Нижче наведемо приклади використання деяких з матеріалів для мульчування:

 • Солома або суха скошена трава, яка знайдеться практично в будь-якому саду. Не підходять тільки свіжозрізані стебла, адже в них міститься дуже багато вологи і з них виходять некрасиві грудки. Солома ж, навпаки, має відповідну структуру і навіть товстий її шар буде пропускати повітря. Єдине, обережніше з мишами — дуже вже вони люблять залізти під солому і пошукати там залишки зерна.
 • Деревна і хвойна кора. Мульча з непереробленої кори відмінно підійде для укладання її під деревами та чагарниками. Для мульчування ґрунту біля овочевих культур і декоративних квітів, підійде тільки кора, яка пройшла обробку в компостері. При використанні кори, під такий шар мульчі попередньо потрібно внести азотні добрива.
 • Компост. Застосовуючи його, як мульчуючий засіб, ви тим самим поліпшити якість ґрунту під ним. Для цього потрібно використовувати тільки зрілий компост.
 • Декоративна (кольорова) мульча з вулканічного туфу або пофарбованої деревної тріски. Ви можете купити її в будь-якому квітковому центрі. В саду використовуйте для декорування і розстановки колірних акцентів. Мульча з рудого вулканічного туфу, крім згаданих корисностей ще акумулює сонячне тепло, що позитивно позначається на ґрунті.
 • Руберойд чи чорна плівка. Мульчування таким способом, наприклад, полуниці, дозволяє отримувати більш ранній врожай ягід і набагато полегшує подальший догляд за нею.
 • Обов'язкові умови при мульчуванні нетканими матеріалами: краї добре присипати землею, а на стики рулонів, покладених внапуск, покласти дошки або камені. Це досить зручно. Також не можна робити занадто великі отвори (прорізи) для рослин. Після їх висадки бажано присипати отвори жменею перегною, щоб не давати бур'янам привід знаходити просвіт і пролазити в цих місцях.

  Ви багато чули про мульчування, але не пробували використання мульчі самостійно? У вас є гарний привід — роботи в саду скоро будуть у розпалі. Застосуйте хоча б один з перерахованих методів і переконайтеся в його ефективності. Полегшить свою працю.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *