З яких причин томати, що дозрівають, отримують нерівномірне забарвлення

Іноді під час вирощування томатів городники зіштовхуються з незрозумілою проблемою — "плічка" (верхня частина біля плодоніжки) помідора залишаються твердими і жовтувато-зеленими, хоча інша частина ягоди дозріває і наливається червоним кольором у необхідний термін. Чому таке відбувається?

Скажемо одразу — існують певні сорти томатів, для яких таке нерівномірне, "плямисте" забарвлення плодів є нормальним (Страйп Герман, Чорний Крим, Сибірський тигр, Індиго лохина, Поцілунок герані, Сибірський ківі, Аметистова коштовність, Сержант Пепперс, Бізон чорний, Трюфель, Де Барао чорний та інші). У цьому випадку бити на сполох не варто — усе йде за планом, дана сортова ознака не чинить ніякого впливу на смак помідорів, інформує Ukr.Media.

Якщо ж такі недостиглі жовтуваті, жовто-зелені, а іноді й відверто темно-зелені ділянки і плями залишаються біля плодоніжки томатів, які у стиглому вигляді мають бути повністю червоними, рожевими, помаранчевими або жовтими — щось безумовно пішло не так. Найчастіше "страждають" великі плоди на нижніх кистях томатних кущів, а також томати з низьким вмістом сухих речовин. М'якуш на ділянках під зеленуватою або жовтуватою шкіркою залишається твердим, грубим і недостиглим, помідори втрачають смак і привабливий вигляд.

Хто винен і що робити

Таке нерівномірне забарвлення плодів томата найчастіше пов'язане з фізіологічними порушеннями у розвитку рослини, а вже вони — з помилками у культивуванні улюбленого овоча. А з якими саме помилками і як можна уникнути подібної ситуації надалі, розбираємося разом.

Отже, часткове не визрівання помідорів може бути пов'язане з декількома факторами:

Виродження сорту

Багато городників-початківців не знають, що сортовий фонд своїх томатів слід періодично оновлювати, купуючи нове насіння від перевіреного виробника. Тобто навіть коли ви один раз придбали помідори якогось особливо вдалого сорту і будете щороку висаджувати лише зібране з них насіння, є велика ймовірність його виродження, появи якихось "поломок", небажаних ознак.

Особливо це стосується сортів так званої народної аматорської селекції, де відбір за якостями і ознаками йде здебільшого хаотично та випадковим шляхом, ознаки як слід не закріплюються.

Зрозуміло, що якщо на вашій томатній рослині вже з'явилися численні плоди з такими світлими "плічками", що не визрівають, пускати такі помідори "на насіння" не варто.

Бідний ґрунт і / або неправильні підгодівлі

Це найбільш часта і ймовірна причина світлих недостиглих плям у області плодоніжки помідора.

У цьому сенсі нерівномірному забарвленню томатних плодів сприяє у першу чергу розбалансування кількості азоту і калію у підгодівлі та ґрунті — а саме надлишок першого на тлі дефіциту другого. Саме таке поєднання у момент достигання помідорів дає ефект їх не визрівання за типом зелених або жовтих "плічок".

Обидва ці елементи, зрозуміло, потрібні рослинам — але у певний час і у певній кількості.

Азот у першу чергу відповідає за зростання зеленої маси рослин і бере участь у захисті від патогенних мікроорганізмів. Калій підтримує водний баланс культур, сприяє їх посухо- і морозостійкості, підвищує лежкість плодів і стійкість рослин до хвороб.

Нагадаємо, що азотні добрива (аміачну селітру, сечовину, карбамід, сульфат амонію, гній та ін.), до яких томат досить чутливий, вносять здебільшого навесні або на початку літа, обов'язково закладаючи у ґрунт. Калійні ж добрива (сірчанокислий калій, калійна селітра, гумат калію, калімагнезія, деревна зола та ін.) добре розчиняються у воді і зазвичай вносяться у ґрунт влітку та восени.

Хлористий калій для підгодівлі томатів краще не використовувати, оскільки хлор пригнічує цю культуру.

Ту ж деревну золу (можна у комплексі з іншими добривами — курячим послідом і перепрілим гноєм, з суперфосфатом, яєчною шкаралупою, цибулевим лушпинням і т. д.) корисно внести у лунку вже під час посадки розсади томатів.

Різкі коливання температури і вологості у період вирощування

Усі знають, що томати не переносять перезволоження — поливати кущики необхідно лише у міру висихання ґрунту. Однак у погано провітрюваних теплицях при цьому часто сильно підвищується вологість повітря, що не дуже подобається рослинам. Те ж саме стосується дощування, яке не варто використовувати у разі вирощування томатів, — воно негативно впливає на квітнення, викликає осипання квіток, затримує зав'язування плодів і їх дозрівання.

Надмірна вологість ґрунту і повітря несприятливо впливають на здатність цієї культури повноцінно засвоювати необхідні поживні речовини — у результаті ви отримаєте плоди з порушеною пігментацією, що погано визрівають.

До речі, саме регулярні дощі і / або надмірно рясні та часті поливи можуть буквально вимивати з ґрунту калій, навіть якщо ви вносили його додатково у вигляді підгодівлі — а чим це загрожує для томатів, що дозрівають, ми писали вище.

Іншою причиною того, що помідори не дозрівають і не червоніють біля плодоніжки, можуть бути екстремально високі або низькі температури у момент наливу плодів. У томатів багатьох сортів постійно сильно освітлені (і такі, що нагріваються) сонячними променями тканини втрачають здатність утворювати червоні пігменти — і тоді утворюються ті ж самі жовті "плічка". Що є цікавим, і за знижених температур пігменти можуть формуватися нерівномірно, створюючи "плямистість" забарвлення.

Крім власне сильно підвищених значень температури і вологості, до тих самих вищеописаних проблем можуть призвести і їх різкі коливання у момент дозрівання томатів.

Нестача освітлення

Загущеність посадок і, як наслідок, нестача освітлення деяких кистей рослин, що дозрівають, також може бути причиною затримки дозрівання плодів взагалі і появи недостиглих світлих місць (жовтих і зелених плям) у районі плодоніжки томатних ягід на таких кистях зокрема.

Щоб усім кущикам рівномірно вистачало сонячного світла, не забувайте про правила посадки розсади помідорів або про подальше грамотне проріджування посадок (якщо вже загустили їх), про прищипування верхівок, про пасинкування, про видалення зайвого листя, про формування томатних рослин.

Профілактика

Отже, якщо у вас проблеми з повноцінним визріванням томатів:

  • періодично оновлюйте свій насіннєвий фонд, купуйте сортове насіння заводської, а не аматорської селекції і у перевіреному місці;
  • обирайте сорти томатів з високим вмістом сухих речовин (солодкі і м'ясисті), що мало схильні до примх погоди — Перст, Реванш, Євгенія, Чорномор, Чарівниця і ін.;
  • висаджуйте томати на підготований підживлений ґрунт;
  • не загущуйте посадки, вчасно проводьте санітарну обрізку рослин;
  • перегляньте ваші схеми підгодівлі помідорних кущів — можливо, у добривах варто знизити відсоток азоту і одночасно збільшити відсоток калію;
  • підтримуйте оптимальні для культури режими температури, освітленості і вологості.

Важливо також розуміти, що подібні кольорові плями на плодах томатів іноді можуть утворювати на початкових стадіях багато грибкових або бактеріальних захворювань (кладоспоріоз, антракноз, фітофтороз, альтернаріоз, сіра гниль і ін.), але грамотний городник за виглядом цих плям, динамікою і супутніми симптомами взагалі легко відрізнить їх від плям не визрівання.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *