З яких причин зав’язі огірків стають жовтими і починають опадати

Без здорових і сформованих зав'язей не можна розраховувати на рясний урожай. Але іноді зав'язі без помітних причин жовтіють і опадають, залишаючи рослини без плодів, а вас — без врожаю. Чому таке відбувається, і що потрібно робити у цьому випадку?

Часто огірки, які ростуть у теплиці, без видимих причин втрачають здоровий зовнішній вигляд, жовтіють і сохнуть. У деяких випадках у них опадають зав'язі і знижується плодоношення. Причиною такої "аномалії" часто є неправильна агротехніка і помилки дачників у вирощуванні огірків. Які ж причини пожовтіння і опадання зав'язей є найпоширенішими?

Брак світла

Огірки — одна з найвимогливіших до тривалості світлового дня культур. Подбати про те, щоб огірковим посадкам вистачало світла, потрібно ще на етапі установки теплиці, інформує Ukr.Media.

Дефіцит світла можуть викликати і інші зелені насадження, вирощувані у теплиці. Найчастіше городники-початківці висаджують у теплиці якомога більше культур, і одні починають зростати швидше за інші, затінюючи їх і перешкоджаючи нормальному освітленню сонцем.

Порушення агротехніки, а саме відмова від прищипування куща, не дозволяє йому правильно сформуватися і сприяє розростанню бічних пагонів. А вони також притіняють і кущ, і близько розташовані посадки.

Що робити

 • Правильно орієнтуйте теплицю по сторонах світу. Для регіонів з помірним кліматом, які розташовані у середній смузі і північних районах, оптимальною вважається орієнтація теплиці зі сходу на захід. У південних регіонах її доцільно розміщувати з півночі на південь.
 • Намагайтеся висаджувати у теплиці огірки за наступною схемою: партенокарпічні гібриди — по 1-2 рослини на 1 кв. м площі, а бджолозапильні різновиди — по 2-3 рослини на 1 кв. м. Давайте рослинам більше місця, тоді їм вистачатиме світла.
 • Прищипуйте верхні частини пагонів і стежте за тим, щоб їх довжина не перевищувала 20-25 см. Довгі пагони забирають у рослини значну частину життєвих сил, і вона починає в'янути.
 • Своєчасно "засліплюйте" пазухи листя, у яких ховаються вусики, бічні пагони і зачатки квітів. У міру зростання рослини цим "нахлібникам" потрібно дедалі більше живлення. Видаляючи їх, ви захистите материнський кущ і дозволите йому розвиватися, не витрачаючи сили на вигонку додаткових пагонів і квітів.
 • Порушений температурний режим повітря і ґрунту

  Оптимальними для вирощування огірків у теплиці є наступні значення температури:

  • до плодоношення у ясну погоду — 22-24° C;
  • до плодоношення у похмуру погоду — 20-22° C;
  • до плодоношення у нічний час — 17-18° C;
  • у період плодоношення у ясну погоду — 23-26° C;
  • у період плодоношення у похмуру погоду — 21-23° C;
  • у період плодоношення у нічний час — 18-20° C.

  Для бджолозапильних сортів значення температур слід збільшити на 1-3 градуси.

  Відповідно, за температур, які вищі за 25-27° C або нижчі за 13-15° C рослини починають висихати або, навпаки, переохолоджуються. Ніжні зав'язі у цей час жовтіють і опадають. Найчастіше це відбувається у плівкових теплицях, оскільки вони активно прогріваються влітку до 40° C і вище та різко охолоджуються з настанням ночі. Температура навколишнього середовища впливає і на стан ґрунту. Таких коливань температури не полюбляє жодна культура, а огірок є особливо чутливим до них.

  Що робити для підняття температури у теплиці

  Щоб підняти температуру у теплиці, скористайтеся одним з таких способів:

  • використовуйте додаткові плівкові укриття на ніч. Укладайте її на "повітряну подушку" завтовшки у 2-5 см (повітряний прошарок між основною плівкою і додатковим укриттям). Це підвищить температуру всередині теплиці на 2-4 градуси;
  • захищайте стіни спіненою плівкою;
  • скоротіть об'єм повітря над рослинами, сконструювавши теплицю-навіс з гнучких прутів лози або дроту (з діаметром у 2-3 мм), а у якості покриття оберіть перфоровану плівку завтовшки до 0,5 мм;
  • вкривайте ґрунт плівкою або спанбондом чорного кольору. Цей спосіб підходить лише для невисоких рослин;
  • використовуйте обігрівачі.

  Що робити для зниження температури у теплиці

  Щоб знизити температуру у теплиці, скористайтеся одним з таких способів:

  • організуйте гарні умови для провітрювання — воно знадобиться у будь-якому випадку і дозволить швидко знизити температуру на 10 градусів;
  • рясно поливайте рослини у ранкові години;
  • використовуйте очеретяні циновки і щити, які пофарбовані у білий колір, щоб знизити інтенсивність інфрачервоного випромінювання;
  • обприскуйте плівкові укриття розчином крейди, глини або борошна, щоб відбити надлишок світла. Для приготування розчину крейди розведіть 2 кг речовини у 10 л води і додайте 400 мл молока. Не використовуйте негашене вапно або фарбу, яка не змивається водою.

  Брак мінеральних речовин

  Зав'язі огірків жовтіють і опадають також у тих випадках, коли вичерпані усі поживні речовини у ґрунті, а додаткових підгодівель не було. Не менш чутливо рослини реагують і на надлишок або неправильне співвідношення внесених добавок.

  Зазвичай через зміни у балансі мінеральних речовин і макроелементів найбільше страждають партенокарпічні гібриди огірків. Вони потребують рясного поливу, який, своєю чергою, вимиває з ґрунту калій і азот. Саме брак цих речовин і варто компенсувати у першу чергу.

  Що робити

 • Скоротіть або припиніть підгодівлі гноєм.
 • На 10 л води додайте 1 ст. л. сечовини, 3 ст. л. деревної золи, ретельно перемішайте і обприскуйте стебла отриманим розчином.
 • Застосовуйте препарати Брексил Кальцію, майстер, Кристалон і Кеміру згідно з інструкцією.
 • Підживлюйте ґрунт деревною золою з розрахунку 300 г на 1 кв. м.
 • Висока врожайність гібридів

  Це парадоксально, але велика кількість зав'язей і надія на майбутній рясний урожай грають з рослиною та дачниками злий жарт. Утворюючи у пазухах велику кількість зав'язей, рослина починає споживати більше поживних речовин і у міру їх виснаження прагне позбутися від надлишків, скидаючи новостворені "сховища" насіння. На деяких батогах утворюється по 25-30 зав'язей (а усе це майбутні потенційні плоди). Таку кількість "діток" не може прогодувати навіть могутній гібрид.

  Що робити

  Своєчасно видаляйте зайві зав'язі.

  Проблеми з поливом

  Полив, як і достатня кількість сонячного світла, відіграє особливу роль у розвитку огірків. Він повинен визначатися фазою зростання рослин, зокрема, до початку плодоношення полив повинен бути помірним, а у період плодоношення його інтенсивність слід збільшити. Ґрунт, у якому ростуть огірки у теплиці, завжди має бути зволоженим, але тут дуже важливо дотримуватися балансу, оскільки дефіцит, так само як і надлишок води, можуть призвести до пожовтіння і опадання зав'язей.

  Що робити

 • У жодному разі не поливайте огірки холодною водою! Це викличе передчасне опадання зав'язей.
 • Для поливу використовуйте теплу, відстояну воду. У спекотні дні поливайте рослини вранці, а у прохолодний час — вдень.
 • У період зав'язування квіток припиніть полив на кілька днів. Це дозволить підсушити ґрунт і збільшить кількість жіночих квіток.
 • Щоб простимулювати зав'язування плодів до квітнення, поливайте огірки з розрахунку 3-4 л води на 1 кв. м кожні 5-7 днів. Під час квітнення і плодоношення збільшіть інтенсивність поливу до 6-12 л на 1 кв. м і поливайте рослини кожні 2-3 дні.
 • Ураження огірків бактеріозом

  Пожовтіння зав'язей може бути ознакою дуже неприємного захворювання — бактеріозу. Воно проявляється внаслідок занадто високої вологості повітря і ґрунту. Висока щільність посадки рослин також створює сприятливі умови для розвитку кутастої плямистості (так ще називають бактеріоз).

  Спровокувати розвиток бактеріозу можуть нестабільність температури навколишнього середовища, порушення агротехніки і неродючий ґрунт. Поширеною причиною також є недотримання сівозміни. Під час розвитку хвороби на листі з'являються кутасті плями, які стають бурими, поступово висихають і утворюють отвори у листі.

  Що робити

 • Для профілактики бактеріозу обприскуйте огіркові посадки 1 %-вим розчином бордоської рідини або 0,4 %-вої суспензії хлорокису міді.
 • Для боротьби з хворобою використовуйте препарати Гамаїр, Триходерма Веріде, Фармайод-3. Гарний ефект дає осіння обробка теплиці сірчаними шашками Фас, Клімат та ін.
 • За наявності некрозу кореневої шийки використовуйте 0,2 %-вий розчин препарату Фітолавін.
 • Недоопилення бджолами

  Більшість використовуваних на дачних ділянках сортів огірків потребують запиленні бджолами. Але часто трапляється таке, що комахи-запилювачі не можуть впоратися зі своїми "обов'язками". Особливо часто проблеми з запиленням виникають у парниках і теплицях. Річ у тім, що бджоли не літають у похмуру погоду, та й у спеку вкрай рідко навідуються у задушливу і розпечену під сонцем теплицю. Якщо навіть пилок і переноситься з квітки на квітку, під час такої спеки він стає стерильним і не сприяє заплідненню зав'язей.

  Що робити

 • Обережно зірвіть чоловічі квітки (їх легко відрізнити, оскільки у них є лише тичинки з пилком) і, скидаючи пилок, доторкніться ними до рильця жіночої квітки (воно з товкачиком, який є продовженням стебла і схожий на маленький огірочок).
 • Для залучення бджіл обприскуйте огірки солодким розчином — 1 ч. л. меду на склянку води.
 • Ми розібрали основні і найпоширеніші причини пожовтіння зав'язей. Якщо ви усе робили правильно і чітко виконували агротехнічні рекомендації, а зав'язі продовжують опадати, тоді посадки вразила більш серйозна недуга — вірусна хвороба, шкідники або просто ви натрапили на невдале насіння.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *