Законодавчі зміни для аграріїв з прифронтових та деокупованих територій: ВАР та USAID АГРО показали результати спільного проєкту

Відкриття доступ до пільгового кредитування, зменшення податкового навантаження на 300 млн грн, знижка на послуги Укрзалізниці та компенсація витрат за розмінування сільськогосподарських земель – ГС «Всеукраїнська аграрна рада» підсумувала результати ініційованого Програмою USAID АГРО проєкту з підтримки агровиробників, які постраждали від активних бойових дій та тимчасової окупації рф.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на пресреліз USAID АГРО.

Протягом 9 місяців команда проєкту активно співпрацювала з представниками Парламенту,  міністерств та інших органів виконавчої влади, розробляючи системні рішення для підтримки постраждалих агровиробників із прифронтових та деокупованих територій. Результатом цієї роботи стало прийняття 6 важливих законодавчих змін щодо оподаткування, кредитування та розмінування сільськогосподарських земель у прифронтових територіях.

Окрім того, у межах проєкту була створена безкоштовна гаряча лінія для юридичної, експертної та іншої консультаційної підтримки постраждалих агровиробників. Саме аналіз запитів, з якими вони зверталися найчастіше, став основою для розробки необхідних законодавчих ініціатив.

Зокрема, експерти проєкту розробили 6 пропозицій, що були схвалені Кабінетом Міністрів України  у таких постановах:

  • Постанова КМУ № 1403 від 27 грудня 2023 – про дозвіл банкам надавати пільгові кредити аграріям, зареєстрованим на територіях активних бойових дій.
  • Постанова КМУ № 91 від 26 січня 2024 – про розширення терміну дії пільгового кредитування в «зоні високого воєнного ризику» до 3 років.
  • Постанова КМУ № 310 від 22 березня 2024 – про пролонгацію кредитів підприємств, що релоковані з територій активних бойових дій або окупації.
  • Постанова КМУ № 485 від 30 квітня 2024 – про впровадження пільг з земельного податку, єдиного податку 4-ї групи та мінімального податкового зобов’язання для аграріїв, що господарюють на «територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси».
  • Постанова КМУ № 580 від 17 травня 2024 – про компенсацію витрат  на розмінування сільгоспземель, проведених з лютого 2022 року до 15 квітня 2024 р.
  • Постанова КМУ № 580 від 17 травня 2024 – про встановлення знижки у розмірі 30% на експортні перевезення с/г продукції Укрзалізницею із станцій, розташованих на територіях активних та можливих бойових дій.

Завдяки розширенню термінів пільгового кредитування в зоні високого воєнного ризику у 2024 році постраждалий бізнес, зокрема аграрний, зміг отримати кредити на суму  близько 8 млрд грн, що складає понад 20% від усіх кредитів програми «5-7-9%». А завдяки впровадженим податковим пільгам, під дію яких потрапляє понад 400 тис га земель, вони зможуть заощадити близько 300 млн грн та спрямувати ці кошти для відновлення агровиробництв. Окрім того, 3 млрд грн коштів державного бюджету можуть бути спрямовані на компенсацію розмінувань, уже проведених аграріями, а 1 млрд грн – на знижку за перевезення продукції Укрзалізницею.

Також за участі експертів ВАР та USAID АГРО розроблений та зареєстрований у парламенті законопроєкт «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо кредитування на період дії воєнного стану» (реєстр. №11180-1). Він передбачає, що під час воєнного стану заборонено стягувати заборгованість за кредитами та заставу з підприємців, виробничі потужності яких станом на 24 лютого 2022 року розміщувалися на територіях тимчасової окупації чи активних бойових дій, за умови що заставне майно теж розташоване на цих територіях. Ця пропозиція стосується кредитів, за якими надавалися державні гарантії або державна фінансова підтримка як часткова компенсація відсоткової ставки за кредитом.

Не менш важливим напрямком роботи у межах проєкту була юридична допомога постраждалим агровиробникам. Зокрема, фахівці надали понад 300 консультацій з питань оподаткування, документування збитків, бронювання та кредитів, розмінування, а також державної підтримки та відшкодувань. Ці ж питання розглядалися і під час семінарів та тренінгів, до яких доєдналося понад 700 аграріїв. 

Також у межах проекту проводилася активна робота з агровиробниками щодо документування збитків, завданих внаслідок російської агресії. У результаті вдалося зібрати 2573 фото та відеодоказів про злочини, вчинені проти 158 агропідприємств. Усі вони відображені на інтерактивній мапі руйнувань агросектору України. Ці матеріали будуть передані до міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *