Базилік на підвіконні: секрети вирощування корисної рослини

Широко відомо, що вирощувати базилік в горщику на підвіконні можна круглий рік. Однак практика нерідко розходиться з теорією, і в черговий раз так не дочекавшись сходів або висмикнувши «довгоногі» зів'ялі проростки, садівник опускає руки – не доля, інформує Ukr.Media.

Справа в тому, що базилік – рослина світло – і теплолюбива, і для його повноцінного росту необхідні: досить висока температура (20-25°С), довгий світловий день, удобрений грунт з дренажем і регулярні «водні процедури»: полив та обприскування.

3 способи вирощування базиліка в горщиках:

– Перенесення дорослої рослини з відкритого ґрунту в горщик. Таким способом користуються дачники, які влітку вирощують базилік на грядках. У цьому випадку молоді кущики, які не встигли зацвісти, викопуються разом з грудкою землі і пересаджуються в горщик. Вегетаційний період цих рослин недовгий – досить скоро вони зацвітуть, і потрібно обривати квітконоси або зрізати пагони на живці для посадки нової рослини.

– Вирощування базиліка з живця з попереднього куща. Бічні пагони або верхівки з наявного куща базиліка (або з купленого на ринку) ставлять у воду на 1-2 тижні, щоб вони дали корінці, а потім висаджують у горщики. Приблизно через півмісяця можна буде зрізати першу зелень. Такий кущ прослужить вам 3-4 місяці.

– Вирощування нового куща базиліка з насіння. При посадці насінням, кущику базиліка потрібно 8-12 місяців, щоб остаточно сформуватися, але і забезпечувати вас свіжою зеленню він буде значно довше, ніж базилік, вирощений з живця.

Вирощування базиліка з насіння: основні етапи

В принципі для вирощування в горщиках підходить будь-який сорт базиліка, але, як правило, вибирають низькорослі пучкоподібні сорти.

В якості тари на початковому етапі можуть послужити маленькі горщики, пластмасові відерця або стаканчики. Тоді через якийсь час після появи у базиліка кількох справжніх листків, рослини буде необхідно акуратно, не пошкоджуючи коріння, пересадити у великі ємності. Щоб уникнути цієї процедури, краще відразу садити насіння в літрові горщики.

Грунт повинен бути родючим, легким, з високою водопроникністю. Можна використовувати перегній упереміш з кокосовим волокном у співвідношенні 1:2, можна взяти суміш городнього грунту з готовим, який повністю розклався, компостом, можна приготувати грунт з 1 частини перегною і 2 частин торфу, який потім пролити розчином мінеральних добрив (по 1/8 чайної ложки сечовини, сульфату калію і суперфосфату на 1 літр води). І не забувайте про дренаж – для базиліка він обов'язковий. Тому перш ніж заповнити ємності грунтом, покладіть на дно шар керамзиту, битої цегли або пінопласту висотою в 2-3 сантиметри.

Перед посадкою насіння базиліка протягом двох годин замочують у малиновому розчині марганцівки. Потім висаджують у підготовлену вологу землю на глибину 1 сантиметр на відстані 7-10 см. один від одного і накривають харчовою плівкою або пакетом, який не знімають до самих сходів.

Оптимальна температура для проростання насіння базиліка від 22°С до 28°С, в таких умовах перші сходи з'являться через 5-8 днів.

Горщики з молодими рослинами відразу ж ставлять в тепле світле місце і забезпечують їм регулярний полив. Поливати базилік рекомендується вранці один раз на добу (в дуже спекотні літні дні можна поливати двічі – вранці та вдень) водою кімнатної температури. Не буде зайвим час від часу обприскувати рослини водою (влітку можна це робити щодня).

Батьківщина базиліка – субтропіки, тому без тепла і світла йому не вижити. Щоб базилік ріс, кущився і пускав гілки, на вашому підвіконні температура повітря повинна бути не нижче 20°С (а ще краще 25°С), а сонце світити не менше 3-4 годин на добу. Протягів базилік боїться.

У горщиках з дорослими рослинами раз в два-три дні розпушують грунт для збагачення його киснем. Якщо грунт для вирощування базиліка виявився не особливо родючим, раз в місяць кущики потрібно підгодовувати. Для підгодівлі відмінно підходять універсальні добрива на основі органічного компосту або гуматів.

Через 1,5 місяця ви почнете обривати перші пряні листя з бічних пагонів. Згодом зрізуючи зелень, залишайте на стеблі не менше трьох листків – в їх пазухах почнуть розвиватися нові бічні пагони. Коли кущ досить підросте, можна буде прищипнути верхівку, щоб він розростався вшир.

Кращий час для вирощування базиліка в горщиках

Базилік можна, звичайно, вирощувати в домашніх умовах цілий рік, але його підвищена чутливість до тепла і світла зажадає від вас додаткових зусиль в осінньо-зимовий період.

Для захисту від протягів і створення оптимальної температури восени і взимку, можливо, доведеться укутувати горщики прозорою поліетиленовою плівкою.

Крім того, з жовтня по лютий рослини потребують додаткового підсвічуванню у вечірні години (близько 3-4 годин), щоб продовжити світловий день. У похмурі дні додаткове світло необхідне протягом всього дня.

З цієї причини базилік зазвичай садять в кінці лютого – початку березня, щоб період активного росту пройшов при зростаючому світловому дні. А влітку природного тепла і світла кущику буде цілком достатньо.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *