“Без агрохімії”: Способи боротьби з багаторічними бур’янами і чи так насправді марні бур’яни

Літній сад та город — улюблене місце для багатьох людей, де працетерапія поєднується з релаксацією та психологічною позитивною зарядкою під час догляду за рослинами. Однак у цьому затишному куточку часто з'являються небажані гості — бур'яни. У той час як більшість однорічних бур'янів легко контролювати за допомогою розпушування, багаторічники доставляють садівникам та городникам значно більше головного болю та зусиль. Але чи так насправді марні бур'яни і як скласти план помсти, інформує Ukr.Media.

Однорічні та багаторічні бур'яни відрізняються за своїм життєвим циклом, способами поширення та методами боротьби з ними.

Однорічні бур'яни — це рослини, які завершують свій життєвий цикл за один сезон. Вони ростуть з насіння, цвітуть, утворюють нове насіння і потім вмирають. Однорічні бур'яни мають тенденцію до швидкого розмноження і можуть швидко поширюватися садом або городом, але водночас, якщо викошувати їх вчасно і не допускати накопичення насіння в ґрунті, рослини легко виводяться.

Багаторічні бур'яни, навпаки, живуть кілька років, що відображено в назві, і можуть продовжувати зростати і розмножуватися рік у рік. Вони стійкіші та їх важче знищити, ніж однорічні.

Багаторічні бур'яни дуже заповзятливі рослини. Вони хитромудро обзавелися дуже стійкою кореневою системою для зберігання поживних речовин, щоб підтримувати життєдіяльність і псувати настрій садівникам з року в рік.

Умовно багаторічні бур'яни можна розділити на два типи зростання коренів.

Глибоке стрижневе коріння (кульбаба, хвощ, будяки) проростають у товщу ґрунту для вилучення вологи з глибини на випадок посухи та поживних речовин. Наприклад, у хвоща коріння понад метр, тому зрізання верхньої частини найчастіше марне.

Повзуче горизонтальне коріння (березок, пирій, жовтець) агресивно захоплюють кожен сантиметр. Додаткова проблема в тому, що з кожного шматочка кореня при обробці культиватором виросте новий бур'ян.

Ймовірно, найпростіший спосіб боротьби — обприскати системним засобом від бур'янів на основі гліфосату. Системні гербіциди вбивають бур'яни зсередини. При розпиленні на листі активні інгредієнти вбираються, а потім переміщаються по всій рослині, щоб убити все, у тому числі, набридливе багаторічне коріння. Однак, пестицидна система догляду за садом та городом втрачає свою популярність і зовсім неприйнятна для органічного городу.

Ось три способи боротьби з бур'янами без агрохімії.

Випалюй та запарюй

Основна причина, через яку люди ненавидять бур'яни, у тому, що вони вважають їх непривабливими та марними, що не відповідає дійсності.

Яскраві кульбаби гарні (і їстівні) навесні, до того ж із них можна зробити чудове органічне добриво. Запарений з кореневищами пирій — неперевершений постачальник фосфору, калію, азоту, магнію, сірки, міді та бору. Настій з хвоща взагалі вважається чудодійним засобом для оздоровлення ґрунту проти хвороботворних патогенів.

Найціннішим зелений гній із бур'янів буде до середини літа — у міру того, як ґрунт під культурами втрачає поживні речовини за рахунок годування рослин. Тобто якщо ви розіб'єте області з бур'янами під видобуток безкоштовної сировини для підживлення, у вас до кінця сезону буде на 100% органічне добриво.

Пам'ятайте, чим молодші бур'яни, тим слабше їхнє коріння. Постарайтеся запустити конвеєр зі збору бур'янів через день — вирвати молоді бур'яни, що з'явилися, можна всього за кілька хвилин. Але якщо такої можливості немає, то для видобутку та заодно кращої боротьби з багаторічними бур'янами вибирайте час після зливи, озброївшись рукавичками, брезентом для сидіння на землі, садовою вилкою і відром.

При прополюванні вручну часто виникає спокуса схопити бур'яни за верхівку і різко висмикнути. Це погана ідея і годиться хіба що для наймолодших бур'янів. Доросла рослина досить сильна, щоб залишити коріння в землі. Вам треба взяти кожен бур'ян окремо за основу і повільно підтягувати вгору, підкопуючи вилкою, щоб звільнити все коріння від ґрунту.

Руби голови і мульчуй

Цей спосіб відноситься до лінивих агропрактиків і вимагає кілька сезонів для його реалізації. Для боротьби з багаторічними бур'янами на раніше занедбаній ділянці спочатку проводять подвійне косіння проти пирію — граблями розчешіть ділянку, щоб підняти стебла, а потім двічі покосіть її в протилежних напрямках.

Тепер треба почекати, поки бур'яни витратять максимум енергії з коріння на формування насіннєвої голівки і "зрубати" голови до того, як насіння дозріє і потрапить у землю. Викошуємо і починаємо застосовувати мульчу без попереднього перекопування.

Напевно, ваші зелені супостати встигли засіяти ділянку своїм насінням. Але зможуть прорости і розвинутися тільки ті, що знаходяться у верхньому шарі ґрунту і отримають для фоносинтезу сонячне світло. Логічно, що нам не треба піднімати приховані насіння, а, навпаки, влаштувати їм темну.

Під час використання органічної мульчі дотримуйтесь шару в 5 см, тому що надмірно товсте мульчування позбавить ґрунтові організми кисню.

У випадку з багаторічниками під органічну мульчу підстилають синтетику — прийом проти бур'янів-мігрантів. Річ у тім, що як тільки на поверхні накопичиться достатньо органіки, то принесене вітром кинуте птахами насіння (або доставлене з послідом) почне проростати. Якщо ви побачили, що натуральна мульча заселена бур'янами, достатньо очистити синтетичну підкладку та закрити новим природним шаром.

Перевіряйте землю під чорним пластиком під час вегетаційного періоду, щоб переконатися, що в ґрунті достатньо вологи і в спекотний день залишки кореневищ зазнають натуральної термообробки.

Нові геотекстильні матеріали, що містять поліпропілен або поліестер, не є ефективними проти багаторічних зелених загарбників. Вони успішно справляються з однорічниками, але багаторічні бур'яни здатні проростати під тканиною та проштовхувати свої пагони через отвори у матеріалі.

Душник бур'янів

Вільна грядка — запрошення до всіх бур'янів.

Посадка покривних культур стала популярним способом як зменшити кількість бур'янів, а також покращити ґрунт.

Якщо ви щойно купили ділянку або оголошуєте рішучу війну бур'янам, садіть швидкорослі, щільні покривні культури. З них гречка користується заслуженою славою «душника бур'янів».

Тканини гречки містять безліч сполук з алелопатичними властивостями. Вважають, що різні фенольні кислоти і флавоноїди відповідальні за здатність гречки завдавати шкоди навіть найстійкішим бур'янам.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *