Чому листя огірків вкривається плямами та як від них позбутися

Поява плям на листі огірків у теплиці або відкритому ґрунті — це не завжди привід ставити хрест на врожаї. Часто достатньо лише скорегувати режим поливу і підгодівель. Але іноді це свідчить про більш серйозні проблеми. Які саме?

Жовті плями на листі огірків

Причин для появи жовтих плям на листі огірків може бути декілька. Це і примхи погоди, і нестача поживних речовин, і якесь із захворювань, інформує Ukr.Media.

Дефіцит поживних елементів

У такому випадку першим жовтіє і всихає нижнє листя. Іноді плями з'являються біля прожилок.

Для вирішення проблеми необхідно підгодувати огірки комплексним мінеральним добривом. Якщо пожовтіння листя стало результатом пропущеної планової підгодівлі, заповніть дефіцит необхідної речовини.

Сонячний опік листя

За його наявності на листі виникає жовта пляма, яка всихає. Зазвичай, вона утворюється на місці зіткнення зі склом теплиці.

Якщо огірки вирощуються у теплиці, потрібно підв'язати їх таким чином, щоб листя не торкалося скла.

Бактеріоз огірків

У першу чергу у такому випадку з'являються водянисті утворення на зворотному боці листочка, потім — жовті незграбні плями на верхній стороні. Зовні ознаки захворювання схожі на прояви незграбної плямистості, однак за наявності ураженні листя бактеріозом краї плям не є обмеженими прожилками листя. Пізніше плями стають коричневими, але вздовж периметра зберігається жовтий обідок.

У такому випадку огірки обприскують 0,5% розчином препарату Абіга-Пік, розводячи 50 г речовини у 10 л води. Загалом у період вегетації культуру обприскують тричі з інтервалом у 20 днів. Щоб уникнути захворювань огірків у майбутньому, слід обов'язково проводити профілактичні заходи.

Звичайна мозаїка огірка

У фазі третьої-четвертої пари листя на ньому з'являються жовто-зелені плями, пізніше — мозаїчність. Листя поступово починає зморщуватися.

За перших ознак хвороби треба викопати і спалити уражені рослини. Якщо мозаїка уразила тепличні огірки, то після збору врожаю слід замінити ґрунт у теплиці. Профілактика цього захворювання полягає у дотриманні сівозміни, знезараженні посівного матеріалу і боротьбі зі шкідниками огірків, які сприяють виникненню огіркової мозаїки.

Чорна ніжка

Симптомами хвороби є жовті плями на листі розсади огірків, які з'являються після почорніння стебла.

У такому випадку варто зменшити полив, розпушити ґрунт під кущами огірків і присипати його деревною золою. Потім необхідно обробити ґрунт слабким розчином марганцівки.

Білі і світлі плями на листі огірків

Білі плями на листі огірків часто з'являються у теплиці, але можуть виникати і під час вирощування у відкритому ґрунті. Причини — навала павутинного кліща, ураження білою мозаїкою або борошнистою росою.

Біла мозаїка

За наявності такої хвороби мозаїчність на листі огірка відрізняється білим кольором.

За появи перших ознак недуги треба викопати і спалити уражені рослини. Профілактика така ж сама, що й за наявності звичайної мозаїки огірків.

Борошниста роса

Симптомом хвороби є білі або трохи рудуваті борошнисті плями на листі, стеблах, рідше — зеленцях. Коли хвороба прогресує, листя починає никнути. Недуга поширюється за наявності вологої погоди.

Проти борошнистої роси культуру з початку квітнення і до кінця плодоношення обприскують Алірином-Б (10 таб. на 15-20 л води) з інтервалом у 7-10 днів. З метою профілактики насіння замочують у Споробактерині, а рослини у період вегетації обприскують Бактофітом згідно з інструкцією.

Павутинний кліщ

На зовнішньому боці листя з'являються світлі плями у вигляді цяток, а на зворотному боці з'являється біла павутинка.

У цьому випадку треба обприскати рослини інсектоакарицидами (Антикліщ, Бітоксибацилін, Фітоверм) згідно з інструкцією. З профілактичною метою у подальшому можна використовувати ті ж самі препарати для обробки рослин у період вегетації.

Коричневі, іржаві і бурі плями на листі огірків

Руді і буро-коричневі плями на листі огірків також можуть сигналізувати про різні проблеми огірків. Однак найчастіше причина — у ураженні грибком.

Антракноз

На листі, стеблах і плодах рослини з'являються буро-руді круглі плями від 0,3 до 3-4 см у діаметрі, які зазвичай є втиснутими. У міру розвитку хвороби у центрі плям можуть утворюватися отвори.

Для лікування антракнозу посадки обробляють 1% розчином бордоської рідини або 0,4 %-вим розчином хлорокису міді. Через два тижні обприскування повторюють. Можна також використати Абіга-Пік, ОксиХОМ та інші фунгіциди.

Аскохітоз (чорна мікосферельозна стеблова гниль) огірків

На листі рослини утворюються сіруваті водянисті плями, незабаром вони стають буро-коричневими і висихають. Також проявляються на плодах. На них виникають коричневі виразки, потім шкірка білішає, а всередині плоду утворюється іржава слизька пляма. Найчастіше уражаються огірки, які вирощують у теплицях.

Кожні 10 днів рослини обприскують 1% розчином бордоської рідини. Процедуру проводять 3-4 рази. До розчину можна також додати сечовину (10 г на 10 л води), щоб підживити кущі. Стебла обробляють сумішшю мідного купоросу і крейди (1:1).

Несправжня борошниста роса (пероноспороз

На початку захворювання на верхній частині листя утворюються світло-зелені плями, які іноді обмежуються прожилками. Згодом плями стають коричневими, а на зворотному боці листя утворюються сірувато-лілові спори грибка. У результаті листя стає повністю коричневим, але зазвичай не никне.

У такому випадку потрібно обприскати заражене листя рослин хімічними препаратами Абіга-Пік або Консенто. З метою профілактики у подальшому рослини у період вегетації обприскують біологічними пестицидами — Гамаїр, Триходерма Веріде 471 або Фітоспорин-М.

Сухі плями на листі огірків

Великі сухі жовті плями на листі можуть з'явитися через недостатній полив. У цьому разі проблема вирішується досить легко. Також листя огірків може сохнути і через усілякі хвороби.

Альтернаріоз (суха плямистість)

Хвороба розвивається у огірків, які вирощуються у теплицях. У рослин, які висаджені біля входу, на нижньому листі з'являються сухі коричневі, трохи опуклі плями з діаметром у 0,5-2 см. Хвороба швидко поширюється на сусідні рослини.

Під час лікування захворювання ефективними є обприскування мідним купоросом (20 г на 10 л води), а також хімічними фунгіцидами (наприклад, Абіга-Пік, Консенто, Фамокс). Обробки проводять кожні 10-14 днів. Для профілактики згодом використовують Трихоцин.

Бактеріальне в'янення

Спочатку на листі з'являється майже непомітна в'язка плівка, потім — плями більш блідого забарвлення, згодом вони жовтіють і засихають. Зрештою рослина повністю зморщується, засихає і гине.

Уражені рослини знищують, інші обробляють 0,2% розчином мідного купоросу або Фітолавіном згідно з інструкцією. У подальшому з метою профілактики рекомендується знезаражувати посівний матеріал, замочивши його у темно-рожевому розчині марганцівки на пів години до посіву.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *