Чому у черешні скручується листя і як вирішити цю проблему

У нормальному стані листя у черешні не повинне згортатися. Це означає, що вона сигналізує про якусь проблему. Вам залишилося лише розібратися, що саме сталося. Це допоможе відповісти на питання, яку допомогу треба надати дереву у ситуації, що склалася, інформує Ukr.Media.

Перелік можливих проблем залежить від віку дерева і догляду за ним. У перший рік після посадки черешня зазвичай лише адаптується до нових умов і тому є більш вразливою, ніж дерева наступних років життя. Але й з ними теж може статися такий казус, як скручування листя. Що ж може стати причиною такого розвитку подій?

Хвороби і шкідники черешні

Найчастіше це найочевидніша причина скручування листя, і якщо ви відірвете кілька зіпсованих листочків (допомогти їм ви вже все одно навряд чи зможете) та подивитеся на них уважно, то виявите деякі додаткові ознаки інфекцій у вигляді плям, дірок, ділянок сухості і т. д.

Клястероспоріоз (дірчаста плямистість)

Це хвороба, що викликається фітопатогеном Clasterosporium carpohilum Lev. Спочатку на листі формуються світло-коричневі плями з діаметром у 2-5 мм. Потім їх площа збільшується, а навколо них утворюється малиново-червона облямівка. Згодом на місці плям з'являються наскрізні отвори, листя деформується, його краї підвертаються і воно засихає. Також клястероспоріоз може стати причиною опадання бруньок, осипання квіток і потворності плодів.

Якщо ви помітили на листі черешні подібні ознаки, потрібно негайно обробити дерево одним з препаратів на вибір — Абіга-Пік, Індиго, Бордоська рідина згідно з інструкцією. Одночасно видаляють усі пошкоджені частини дерева.

Моніліоз

Моніліоз плодових культур уражає багато рослин, у тому числі й черешню. Збудники хвороби — фітопатогенні гриби. Хвороба починається з появи некротичних плям на пелюстках, пізніше охоплюючи усі частини квітки. Потім інфекція поширюється на молоді плодоносні гілочки, що згодом висихають разом з листям, яке одночасно скручується. Поступово інфекція поширюється на більш товсті гілки. Уражені частини залишаються висіти на деревах.

Проти цієї хвороби культуру обробляють препаратами Абіга-Пік, Індиго, Бордоською рідиною згідно з інструкцією. Одночасно видаляють усі пошкоджені частини дерева.

Кучерявість листя

Кучерявість листя — хвороба, назва якої у даному разі говорить сама за себе. Її викликає гриб Тафрина Візнера (Taphrina Wiesneri). Уражене листя стає хвилястим, його краї загинаються, з нижньої сторони його вкриває сіруватий наліт. З'являється нетиповий для черешні запах.

Проти кучерявості листя використовують Абіга-Пік, Індиго і Бордоську суміш згідно з інструкцією.

Попелиці

Причиною скручування листя можуть стати і шкідники. Здебільшого їх можна виявити зі зворотного боку листя. Це, перш за все, попелиці (переважно вишневі), які змушують листя згортатися у трубочку. Проти них допоможуть препарати Бітоксибацилін, Профілактин, у більш запущених випадках — Антитлін, Кінмікс, Препарат 30 Плюс, Фуфанон-Нова.

Кліщі

Сприяють незначній деформації з легким скручуванням листя і кліщі. Їх також можна побачити на листі неозброєним оком: вони нагадують дрібних павучків. З кліщами на черешні вдасться впоратися за допомогою таких препаратів, як Фітоверм і Антикліщ (обидва — згідно з інструкцією для яблуні), Бітоксибацилін, Профілактин.

Недостатній полив черешні

Вважається, що деревам має вистачати об'єму води, який потрапляє у ґрунт з опадами. Однак це не зовсім так: іноді через спеку рослинам катастрофічно не вистачає вологи або літо й зовсім може бути сухим, без опадів. І, незважаючи на те, що черешня належить до посухостійких культур, за весь сезон слід провести не менше чотирьох поливів. Перший — одразу після завершення квітнення, другий — у фазі формування зав'язей, третій — після збору плодів і четвертий (вологозарядний полив) — у середині осені.

Молодим черешням влітку достатньо 20-30 л води, дорослим потрібно трохи більше — близько 50-70 л. Трохи інші норми у вологозарядного поливу: 40-60 л для дерев у віці 3-5 років і 70-100 л для більш дорослих.

Неправильна підгодівля черешні

Через нестачу поживних елементів може скручуватися листя не лише у черешні, а й у інших культур, наприклад, у томатів. Перевірте, чи дотримувалися ви графіку підгодівлі дерев.

Так, ще до початку квітнення черешню обприскують сечовиною (20-30 г на 10 л води) або проводять кореневу підгодівлю аміачною селітрою (15-20 г на 10 л води, на 1 кв. м пристовбурового кола). Під час квітнення здійснюють кореневу підгодівлю, розчиняючи у 10 л води 1 л коров'яку і 2 склянки золи. Витрата для дерев 4-7 років становить 10 л, для черешень, які старші за 7 років — 20-30 л.

Через два тижні у 10 л води розчиняють по 1 ст. л. сульфату калію і 1,5 ст. л. суперфосфату та проливають дерева під коріння, витрачаючи по 10 л розчину на 1 кв. м.

Позакореневе підживлення суперфосфатом (25 г на 10 л води, на 1 кв. м — до 5 л добрива і розчин золи (2 склянки на 10 л води) — це те, що потрібно черешням п'ятого і наступних років життя у серпні.

Пропускати осінню підгодівлю також не варто — вона дозволяє пагонам здерев'яніти, а дереву — запасти сили на зимівлю. У вересні-жовтні для дерев, які старші за два роки, проводять кореневу підгодівлю суперфосфатом (50-60 г на 1 кв. м пристовбурового кола) і сірчанокислим калієм (25 г на 10 л води).

Під кожне з дерев раз на 2-3 роки восени на глибину у 15-20 см закладають органічні добрива (перегній або компост) з розрахунку: 3-5 кг на 1 кв. м — для молодих дерев, 10 кг на 1 кв. м — для дерев у віці від 5 років.

У той самий час у ґрунт під деревами вносять хлористий або сірчанокислий калій з розрахунку 100 г на дерево.

Чому скручується листя у молодої черешні

У молодого деревця, крім перерахованих вище, є ще кілька приводів засумувати, "повісивши" листя.

Коливання температури

Вночі рослині холодно, вдень спекотно. Ситуація може виникнути як під час поворотних заморозків, так і згодом (у тому числі й на початку літа), якщо вночі досі ще продовжує зберігатися відносно невисока температура, супроводжувана вітром. Щоб уберегти молоді черешні від коливань температури, використовуйте спанбонд, мішковину, плівку та інші укривні матеріали, одягнувши їх на крони дерев у вигляді чохла і щільно закріпивши на стовбурі. Є й інші способи, які підійдуть для захисту дерев, якщо очікується більш серйозне похолодання.

Яскраве сонце

Під впливом спеки молоді деревця іноді трохи згортають листя, яке у цьому випадку виглядає зів'ялим. Але після зменшення спеки листя, зазвичай, поступово повертається у колишній стан. Захистити рослини від сонця можна за допомогою тих самих штучних матеріалів. До речі, не забудьте і про нещодавно пересаджені городні рослини: швидше за все, опинившись на сонці, вони відчувають не менший стрес.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *