Як позбутися бобра на дачі: корисні поради

Ще нещодавно бобри були занесені до Червоної книги, а сьогодні їм надано статус мінімального ризику. Припинивши бути об'єктом промислу, ці водоплавні гризуни поширилися скрізь. І тепер їх часто можна зустріти поруч із житлом людини, інформує Ukr.Media.

Якщо ваша ділянка знаходиться неподалік від водойми — річки або меліоративного каналу — будьте готові рано чи пізно зустріти там бобрів. За наявності корму вони можуть влаштуватися надовго. І таке сусідство навряд чи вас потішить.

Вони миттєво зведуть греблі, побудують свої хатки, зроблять загати і почнуть гризти усі дерева, що ростуть поряд. Причому гризуни не оминають навіть сосен, що вже говорити про такі "смаколики", як плодові дерева і чагарники на вашій ділянці.

Звичайний бобер

Жодна тварина, напевне, не залишає стільки слідів свого перебування, як бобер. Навіть якщо з'явився лише один звір, його присутність відразу можна виявити за знаками гострих зубів на пошкоджених деревах.

Особливо охоче оселяються бобри у заплавах нешироких річок зі слабкою течією або вздовж берегів озер, що оточені багатою рослинністю. На високому березі вони риють нори і живуть у них, а на заболоченій місцевості змушені будувати свої житла, які називають хатками.

У них бобри живуть як родинами, так і поодинці, позначаючи територію проживання секретом мускусних залоз. Це своєрідний комунікатор, який повідомляє усе про його власника: вік, стать, готовність до спаровування, характер харчування і хвороби. Такі мітки бобри залишають на особливих пагорбках з гілок, бруду та мулу.

Якщо хтось зазіхає на цю територію, починається битва господаря з чужинцем. Мисливці, знаючи про таку поведінку тварини, витягують її з укриття, готуючи пахучі принади. Але вполювати бобра не так вже й легко, тому що більшу частину життя він проводить у воді.

Якщо тварина оселилася неподалік від вас, будьте готові, що прогнати її з вподобаного місця буде нелегко.

Користь і шкода від бобрів

Поява бобрів на річках і водоймах з екологічної точки зору приносить користь природі. Вони сприятливо впливають на стан живих організмів, що мешкають там. У створених бобрами затоках оселяються численні молюски і комахи, які служать їжею для птахів та риб.

Загати також сприяють очищенню води. Кору з повалених бобрами дерев із задоволенням поїдають зайці і копитні тварини. А хохулі і ондатри користуються захистом цих водоплавних гризунів і нерідко оселяються поряд із ними.

Але людині від бобрів більше шкоди, ніж користі. Раніше вони були об'єктом промислу і високо цінувалися за своє хутро, м'ясо і бобровий струмінь. Тому ледь не були знищені. Але зараз ці тварини майже не цікаві для мисливців.

За природних умов у бобрів ворогів дуже мало: на них полюють здебільшого вовки та іноді рисі. Ось гризуни і розмножилися. І тепер знищують не лише прибережні дерева, але і зелені насадження на присадибних ділянках.

Іноді бобри вночі, а трапляється і вдень, навідуються на городи і не відмовляють собі у задоволенні поласувати свіжими овочами та коренеплодами. Крім того, що вони гризуть усе, що завгодно, так ще й роблять підкопи, причому навіть під споруди.

Боброві ж загати затоплюють великі території. Від розливу води страждають не лише городи та споруди, але і вулиці з дорогами.

Нерідко трапляються випадки, коли на ділянці був ставок, але після того, як бобри прорили канал, з'єднавши його з річкою, вода пішла у неї. І перелік негараздів, спричинених бобрами, можна продовжувати нескінченно. А враховуючи, що останнім часом почастішали випадки їх агресивної поведінки, то можна зрозуміти прагнення господарів ділянок позбутися такого неспокійного сусідства.

Як позбутися бобрів на ділянці

Позбутися бобрів, що оселилися поруч із вашою ділянкою, буде зовсім нелегко. Враховуйте, що вони прийшли сюди з наміром залишитися надовго і будують свої хатки та греблі капітально. Доведеться докласти зусиль, коли ви будете виганяти їх із насидженого місця.

Перше, що потрібно зробити після виявлення зубастих "сусідів", — це убезпечити свої посадки. Найкраще рішення — обнести ділянку парканом із сітки-рабиці, причому бажано частину її закопати у землю. Якщо такої можливості немає, хоча б захистіть дерева, обгорнувши їх стовбури металевою сіткою.

Часто бобри позначають своїми зубами зелені насадження, які планують повалити. Деякі дачники радять змастити це місце відпрацьованим машинним мастилом, і тоді звір дерево не чіпатиме.

Якщо ви помітили лише одного бобра, спробуйте його упіймати. Бобри — нічні тварини, які займаються облаштуванням житла і заготівлею гілок найчастіше саме у темний час доби. Тому вистежте його у цей час, накиньте на гризуна покривало, спанбонд чи інший матеріал, а потім відвезіть тварину на іншу водойму, бажано подалі від населених пунктів.

Будьте обережні і уважні, намагаючись зловити бобра. Відчувши небезпеку, звір може захищатися і бути агресивним. Були випадки його нападу на людей.

Бобрам не подобається шум, але щоб вони пішли, доведеться докласти чимало зусиль. У одному дачному кооперативі господар ділянки повісив на дерева неподалік від хаток колонки і крутив гучну музику протягом 10 днів. Бобри пішли, а от стосунки із сусідами були вкрай зіпсовані.

Бояться тварини і собак, які нагадують їм найлютіших ворогів — вовків. Але врахуйте, що один маленький собака їх не злякає. Має бути щонайменше 2-3 великих пса, яких слід часто вигулювати без прив'язі на території, де мешкають бобри.

Боротися з бобрами найлегше саме влітку. До настання зими вони почнуть посилено робити запаси, і їх греблі буде складно розібрати, тим більше у холодній воді. Щоб тварини покинули свої житла, необхідно оголити вхід у хатинку, який знаходиться під водою. Можна вирити поруч із нею канаву, щоб відвести воду або використати водяний насос.

У Канаді у низ греблі вставляють трубу, і вода йде через неї, а не через верхівку бобрової споруди. Деякі люди роблять обвідні канали навколо хаток і гребель, залишаючи необхідний для життя гризунів простір. Так вода не піде на ділянку, і тварини не будуть турбувати. Але це дуже витратна справа.

Як і у випадках із кротами, чия присутність на ділянці обумовлена гарною харчовою базою, можна спробувати позбавити бобрів її, обгорнувши усі дерева захисним матеріалом. Також можна спробувати використати ультразвукові відлякувачі гризунів. Комусь вони допомогли, а комусь — ні, оскільки бобри до них звикли і припинили відчувати у них загрозу. Тут як пощастить.

Якщо жодні гуманні методи не допомогли, доведеться покликати на допомогу мисливців. Іноді досить усунути ватажка, і тварини покинуть насиджене місце.

Полювання на бобрів можливе лише за спеціальними разовими дозволами з використанням "гуманних" капканів прохідного типу.

Поки немає універсального засобу, щоб позбутися бобрів на ділянці. Тож будьте готові застосувати різні способи, бажано, не завдаючи шкоди тваринам.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *