Як позбутися борошнистої роси на трояндах: засоби боротьби із захворюванням

Білий наліт на листі і бутонах троянд — перша і головна ознака неприємного грибкового захворювання, що називається борошнистою росою. Воно вкрай швидко поширюється і, якщо не почати з ним боротьбу, рослина може загинути, інформує Ukr.Media.

Чи існує надійний засіб від борошнистої роси на трояндах? Існує, та навіть не один — і ми вам детально про них розповімо.

Ознаки та небезпека борошнистої роси

Наприкінці весни, літа і навіть восени на раніше здорових кущах троянд може начебто нізвідки з'явитися білий пудровий наліт. Вкриваються ним усі наземні частини рослини — листя і пагони (у першу чергу молоді), бутони і навіть шипи.

"Порошок" цей легко стирається навіть пальцем, тож недосвідчені квітникарі можуть не надати значення незрозумілому явищу. А дарма — через кілька днів наліт з'явиться на тому ж місці знову, причому у значно більшій кількості, захоплюючи дедалі нові площі, адже це є ознакою ураження борошнистою росою, яка швидко може знищити і заражену рослину, і сусідні культури.

Страждають через це захворювання не лише троянди. Грибок також активно уражає багато інших садових та городніх рослин — грушу і яблуню, кабачки і буряк, порічку і аґрус, виноград і суницю, капусту й огірки.

Винуватці цього захворювання — мікроскопічні борошнисторосяні грибки-паразити, чиї спори легко переносяться вітром, дощем і навіть передаються від рослини до рослини через одяг та погано продезінфіковані садові інструменти. Зимує збудник у тріщинах кори, опалому листі і навіть під лусочками сплячих бруньок, а навесні починає зростати і розмножуватися.

Листя і бутони уражених кущів в'януть, жовтіють і обпадають — білий наліт (грибниця) сильно ускладнює фотосинтез. На їх місці іноді з'являється нове листя, однак найчастіше воно буде зморщеним і недорозвиненим. Власне рослина сильно слабшає. Якщо не вжити заходів щодо лікування від борошнистої роси, троянда загине.

Найбільш уразливими для грибка, що викликає борошнисту росу, є чайно-гібридні і ремонтантні троянди.

Грибковий білий наліт на трояндах найчастіше розвивається за умов поганого освітлення і надмірної густоти трояндових кущів, поганої аерації ґрунту, різких коливань температури і вологості повітря та ґрунту, надлишку азотних добрив і нестачі кальцію у субстраті. Усе це призводить до порушення імунітету, ослаблення рослин і, як наслідок, до появи борошнистої роси.

Як позбутися борошнистої роси на трояндах

Боротьба з борошнистою росою на трояндах починається з профілактики. Будь-яке захворювання легше попередити, ніж потім довго і болісно його лікувати.

Як ви вже знаєте, розвитку грибка сприяють загущеність посадок, зайва вогкість, надлишок азоту і дефіцит кальцію у ґрунті. Тому вашим рослинам спочатку потрібно створити відповідні умови:

  • вибирайте стійкі до борошнистої роси сорти троянд (Кадилак, Розоман Жанон, Вестмінстер, Глорія Дей, Афродіта, Крокус Роуз, Халле, Саммерсон, Хот Чоколат, Перпл Тайгер, Фор ю уїз лав та ін.);
  • висаджуйте троянди на добре дренованих ґрунтах і у місцях з достатнім освітленням;
  • виключайте загущення посадок;
  • своєчасно прибирайте і знищуйте рослинні залишки, опад;
  • поливайте кущі лише у ранкові години (це сприяє висиханню води на листі вдень) і лише після висихання верхнього шару ґрунту;
  • вносьте рекомендовані норми мінеральних добрив, особливо азотних — краще недогодувати рослину, ніж перегодувати. Дозволений варіант — заміна мінеральних добрив на органічні (компост, розведений курячий послід);
  • два-три рази протягом сезону припорошуйте троянди золою;
  • з метою профілактики обприскуйте трояндові кущі Фітоспорином-М.

Але що робити, якщо профілактикою ви знехтували, за рослинами не встежили, і на трояндах вже з'явився білий наліт?

По-перше, треба обрізати і знищити абсолютно усі уражені частини рослини. Бажано також обірвати старе велике листя внизу, яке торкається землі, і провести обрізку чагарникових троянд для їх прорідження.

По-друге, треба налагодити графік поливу, щоб позбутися зайвої вологості. У теплиці, наприклад, потрібно оптимізувати системи провітрювання і обігріву.

По-третє, за можливості слід замінити верхній шар ґрунту у ємності (для кімнатних троянд) або під рослиною на ділянці, щоб позбутися скупчень грибного міцелію.

Чим обробити троянди від борошнистої роси? За перших ознак захворювання обробіть кущі 1%-вою бордоською рідиною або 0,4%-вим розчином хлороокису міді. Якщо зараження сильне, проведіть рясне лікувальне обприскування рослин і ґрунту під ними фунгіцидом (Топаз, Скор, Превікур Енерджі, Ракурс, Чистоцвіт, Тіовіт Джет) два-три рази з інтервалом у 7-10 днів.

На час боротьби з борошнистою росою відмовтеся від застосування будь-яких добрив.

Народні засоби від борошнистої роси на трояндах

Якщо ви принципово не хочете "труїти" свій сад "хімією", можете спробувати обробити троянди від борошнистої роси народними засобами. Але не забувайте, що переважна більшість з них діють лише у якості профілактики на початкових етапах поширення захворювання. Якщо грибок живе на кущах більше за тиждень, боротися з борошнистою росою таким чином практично марно. Можливо, вдасться призупинити розвиток хвороби, але не повністю ліквідувати її.

Отже, чим обробити троянди від білого нальоту? Народні засоби від борошнистої роси:

Содовий розчин

1 ст. л. харчової або кальцинованої соди і 1/2 ч. л. рідкого мила розводять у 4 л теплої води. Розчин охолоджують і використовують для обприскування троянд (2-3 рази за сухої погоди з інтервалом у тиждень).

Зольний настій

1 кг попелу заливають 10 л теплої води, настоюють 3-5 днів, регулярно помішуючи, проціджують, додають 1/2 ч. л. рідкого мила і використовують для обприскування троянд. До зольного осаду можна додати ще 10 л води і використати цей розчин для поливу.

Гірчичний розчин

2 ст. л. сухої гірчиці розводять у 10 л гарячої води, охолоджують і використовують як для обприскування троянд, так і для їх поливу.

Настій часнику

30 г подрібненого часнику заливають 1 л води і настоюють добу. Потім проціджують і використовують для обприскування.

Розчин марганцівки

3 г порошку марганцівки розводять у 10 л води. Розчин використовують як для обприскування троянд, так і для їх поливу.

Сироватковий розчин

1 л сироватки розводять у 10 л води. Розчин використовують для обприскування.

Настій перепрілого гною

Перепрілий коров'ячий гній розводять водою у співвідношенні 1:3 і настоюють 3 доби. Розводять отриманий концентрат водою вдвічі і обприскують кущі.

Відвар хвоща польового

100 г подрібненої свіжої рослини заливають 1 л води, настоюють добу. Потім настій слід прокип'ятити протягом 1 години. Відвар проціджують, охолоджують, розбавляють водою у концентрації 1:5 і обприскують кущі троянд. Зберігається такий концентрат не більше тижня — у сухому прохолодному місці.

Несправжня борошниста роса (пероноспороз) на трояндах

Крім власне борошнистої роси, садівники, які вирощують троянди, можуть зіштовхнутися і з так званою несправжньою борошнистою росою, що викликається зовсім іншими грибками. Це захворювання по-науковому називається пероноспорозом і проявляється знебарвленими плямами (жовтуватими, червоно-бурими або фіолетовими) на верхньому боці листя. На нижньому його боці разом із цим можуть утворюватися бурувато-сіруваті плями з борошнистим нальотом. Потім у плям з'являється жовта облямівка, після чого листя темнішає, засихає і відпадає. Звичайно ураження троянди несправжньою борошнистою росою починається з верхньої частини куща.

Серед троянд найбільш схильними до захворювання на пероноспороз є квіти чайно-гібридних сортів. Серед декоративних рослин у групі ризику знаходяться глоксинія, гвоздика, віола, незабудка, майорець, хризантема, гортензія та ін.

Грибкові спори збудника хвороби зимують на рослинних рештках і у ґрунті. А навесні, влітку і восени спорам допомагають поширюватися вітер, рясна роса, опади, комахи, а також заражені садові інструменти. Найбільш сприятливі умови для розвитку пероноспорозу — прохолодна волога погода з дрібними дощами, а також важкі кислі ґрунти.

Профілактика і лікування несправжньої борошнистої роси такі ж самі, як і у разі захворювання троянд на справжню борошнисту росу.

Правильна агротехніка і своєчасні профілактичні заходи — важливі умови у боротьбі проти борошнистої роси троянд. Не забувайте приділяти своїм рослинам достатньо часу, щоб вони з року в рік радували вас пишним квітненням.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *