Приладдя, яке необхідне для посадки розсади

Щойно світловий день починає збільшуватися, і сонце світить дедалі яскравіше, городники мріють про новий сезон: готують насіння, малюють схеми нових грядок і планують покупки у садових центрах, інформує Ukr.Media.

Хтось вже восени підготував ґрунт і контейнери, а хтось тільки зараз замислюється про вирощування розсади. Через велику кількість товарів у магазинах для садівників і городників складно не розгубитися. Ми підготували огляд найважливіших речей, на які потрібно звернути увагу під час підготовки до посадок.

Насіння

З кожним роком на ринку з'являється дедалі більше нових сортів і гібридів. Перед походом по магазинах не забудьте перевірити власні насіннєві запаси, розпланувати майбутні посадки і скласти список необхідних культур та сортів. Купуйте насіння перевірених виробників у спеціалізованих відділах, вивчивши інформацію на звороті упаковки (термін придатності, кількість насіння, опис сорту, умови вирощування). Не забувайте, що висаджуючи гібриди з позначкою F1, ви не зможете отримувати насіння з таких рослин самостійно.

Не варто купувати насіння з великим запасом — можливо, у наступні роки ви не захочете висаджувати цей сорт, або у насіння закінчиться термін придатності. Після посіву не викидайте упаковки від насіння, щоб запам'ятати назви сортів і виробників. Або заведіть щоденник і там робіть позначки: чи сподобався сорт, яка була схожість насіння. У наступному році вам може стати у нагоді ця інформація.

Ґрунт для розсади

Щоб отримати міцну і здорову розсаду, потрібно відповідально поставитися до підготовки ґрунту. Для посіву можна використовувати торф'яні таблетки, універсальний магазинний ґрунт для розсади або приготувати ґрунтосуміш самостійно. Не варто брати землю з грядок, де росли культури, які ви збираєтеся сіяти. Але можна використовувати компост, торф і ґрунт з тих ділянок, де росли багаторічні трави, бобові, зернові культури, кропива.

Основні компоненти ґрунту для розсади:

  • торф або кокосове волокно;
  • дернова або городня земля;
  • зрілий компост, перегній або біогумус;
  • пісок, перліт або вермикуліт.

Щоб отримати універсальний ґрунт для розсади більшості овочів, потрібно взяти 2 частини торфу з нормалізованою кислотністю, 1 частину дернової землі, 1 частину зрілого компосту і 1 частину піску (перліту або вермикуліту). На відро суміші можна покласти 1 стакан деревної золи. Зола розкислює землю і наповнює її необхідними мінеральними речовинами. Усі компоненти перед змішуванням необхідно просіяти. Ґрунт повинен вийти поживним, легким, вологоємним, і мати нейтральну кислотність.

Для знезараження самостійно приготованого ґрунту можна скористатися одним з поданих нижче способів:

Проморожування

Винесіть ґрунт на вулицю під час сильних морозів (-15° C і нижче) на тиждень. Потім внесіть на кілька днів у тепло і знову винесіть на мороз. Повторіть процедуру 2-3 рази.

Прожарювання

Прогрійте субстрат у духовці протягом 30 хвилин за температури у 70-90° С.

Пропарювання

Покладіть ґрунт на 15 хвилин у мікрохвильову піч або пролийте окропом.

Протруювання

Для знезараження ґрунту можна застосовувати фунгіциди: Максим, Превікур Енерджі, Фітолавін, розчин перекису водню (20 мл на 1 л води), а також біопрепарати: Триходермін, Трихоплант, Трихоцин, Споробактерин, Фітоспорин-М, Гамаїр.

Після прожарювання і пропарювання ґрунту гине частина корисних ґрунтових мікроорганізмів. Щоб відновити мікрофлору ґрунту, можна полити його розчином препарату Байкал-ЕМ1 (10 мл на 1 л).

Ємності для посіву насіння

Можна сіяти насіння як у великі контейнери разом, так і кожну насінину в окрему ємність. Баклажани і перець не завжди добре переносять пікірування. Тому їх краще посадити одразу у окремі ємності. Це можуть бути одноразові склянки (оптимальний об'єм — 300 мл), упаковки з-під молочних продуктів, а також саморобні скручені горщики з плівки. Заздалегідь підготуйте піддони або невисокі контейнери, у яких будуть стояти стаканчики з перцем і баклажанами.

Томати найчастіше вирощують з пікіруванням, тому їх можна посіяти у спільні ящики заввишки близько у 10 см. Так розсада займе менше місця на підвіконні, і її буде легше поливати та підживлювати. Для ящиків також необхідно підготувати піддони. У будь-якій ємності для вирощування розсади потрібно обов'язково зробити отвори для стоку зайвої води.

Якщо ємності для розсади ви використовуєте вже не перший рік, перед використанням їх необхідно промити у рожевому розчині марганцівки або обробити перекисом водню.

Добрива та пестициди

Пестицидами називають хімічні або біологічні препарати, які допомагають боротися зі шкідниками і хворобами рослин. Вже на стадії підготовки ґрунту і передпосівної обробки насіння вам знадобляться біопрепарати на основі сінної палички, триходерми, а також ЕМ-препарати, які оздоровлюють ґрунт, підвищують його родючість і сприятливо впливають на ріст і розвиток рослин.

Щоб підвищити схожість насіння, його можна замочити у розчині таких препаратів: Циркон, Епін, Імуноцитофіт. Ці природні стимулятори зростання знадобляться також для обприскування рослин напередодні пересадки на постійне місце.

Без добрив обійтися не можна. Перше підживлення знадобиться розсаді вже після появи двох справжніх листочків, а після — кожні 2-3 тижні. Найпростіше використовувати комплексні мінеральні добрива: Кристалон, Новоферт Універсал, Агромайстер, Фертика Універсал. У великих виробників можна підібрати лінійку добрив, які за складом відповідають різним періодам зростання і розвитку рослин. Наприклад, Кристалон Спеціальний (Зелений) використовується на початку вегетації, Кристалон Жовтий (з переважанням фосфору) — після пікірування, а Кристалон Червоний — під час утворення плодів.

Фітолампи

Світло дуже важливе для повноцінного розвитку рослин. За низької освітленості процеси фотосинтезу сповільнюються, розсада витягується і росте слабкою. Це часто трапляється під час раннього посіву насіння, а також за похмурої погоди. Для повноцінного розвитку сіянцям потрібно отримувати 12-13 годин освітлення на добу. Тому розсаду бажано досвічувати, особливо у лютому, коли світловий день ще недостатньо довгий. Це стосується усіх культур, а томатів — найбільше.

Звичайні лампи розжарювання для досвічування розсади не підходять, оскільки не містять необхідний рослинам спектр світіння, а тепло, яке вони випромінюють, надлишкове. Краще використовувати лампи денного світла або спеціальні фітолампи: світлодіодні, натрієві, люмінесцентні, індукційні. Вони споживають невелику кількість електроенергії і випромінюють світло у тому діапазоні, який необхідний рослинам. Для більшої ефективності роботи ламп можна встановити сітловідбивальний екран з фольги.

Щоб правильно встановити лампу, потрібно стежити за рівнем освітленості на рівні листя. Для цього можна поставити біля контейнерів з розсадою прилад — люксометр. Залежно від температури освітленість на рівні листя повинна становити 15000-20000 Лк. Поставте лампу так, щоб рослини рівномірно висвітлювалися з усіх боків.

Гарне освітлення, своєчасні підгодівлі і полив, правильна температура повітря у приміщенні — усе це допоможе вам виростити здорову і міцну розсаду.

Маркери для розсади

Щоб не заплутатися у розмаїтті сортів, їх назви слід підписати на контейнерах. Або вставити спеціальні маркери, які можна купити або зробити власноруч. Бажано вказувати не лише назву сорту, а й дату посадки, щоб у майбутньому зробити для себе висновки і не помилятися з термінами посіву. Можна, звичайно, написати маркером потрібну інформацію прямо на контейнері, але це не завжди зручно.

Крім того, що ми перерахували, можуть знадобитися лійки, рукавички, термометр, пульверизатор, невеликі лопатки для пересадки рослин. Звичайно, щось можна замінити підручними засобами і заощадити.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *