Що з осіннього саду і городу можна відправити в теплі грядки

Такі популярні теплі грядки, які дозволяють виростити багатий урожай овочів і зелені, споруджують навесні і восени. Але осінній період краще підходить для цього, оскільки на ділянці значно більше органічних залишків, і за зиму вони вже частково перепрівають, інформує Ukr.Media.

Теплі грядки ще називають компостними, адже в них теж відбувається процес розкладання і переробки органічних відходів. А їх після плідного дачного сезону зібралося чимало. Тут і залишки овочів і фруктів, обрізки гілок дерев і чагарників, суха трава та опале листя, бур'янів і бадилля. Практично все можна класти в теплі грядки, але з певним застереженням.

Користь і шкода рослинних залишків

Протягом всього дачного сезону в саду і на городі утворюється безліч рослинних відходів. Це і бур'яни, які залишаються після прополки грядок, і трава від стрижки газону, обрізки гілок дерев і чагарників, і пошкоджені овочі і фрукти. Якщо їх вчасно не прибирати, вони можуть нашкодити культурним рослинам, адже на органічних відходах розвивається шкідлива мікрофлора, яка розноситься вітром по всій ділянці. Також в них знаходять укриття шкідники. А зіпсовані плоди приваблюють мишей.

Але рослинні відходи можуть принести значну користь, ставши хорошим органічним добривом. З бур'янів, наприклад, можна приготувати трав'яні настої для підгодівлі і захисту рослин від хвороб.

З обрізаних гілок і порослі кущів можна спорудити плетений паркан або підпірки для рослин і опори для ліан. А скільки ще із них може вийти різних виробів і потрібних у господарстві речей! І для скошеної трави знайдеться застосування. З неї можна також приготувати настій для підживлення рослин, використовують її в якості мульчі і для усунення запаху туалету. І, звичайно, вона йде на корм домашнім тваринам і в компостну купу.

А ось заражені хворобами рослинні залишки необхідно знищити, щоб уникнути подальшого поширення грибків і вірусів. Найчастіше такі відходи спалюють. Втім, і від цього є користь, адже зола — хороший засіб для підгодівлі і захисту рослин.

І, звичайно, здоровим рослинним решткам місце в теплих грядках.

Що можна покласти в теплі грядки восени

Незалежно від того, який тип теплих грядок ви вибрали: високі, заглиблені або пагорбоподібні, принцип пристрою у них однаковий. На дно завжди укладається дрібна металева сітка, яка захищає рослини від мишей і кротів, а поверх неї шар дренажу.

В якості дренажу і знадобляться окремі рослинні залишки, яких багато в саду і городі восени. Для цих цілей можна використовувати обрізані гілки дерев і чагарників, товсті стебла таких рослин, як соняшник, кукурудза, топінамбур, відходи деревини.

Щоб ці довго відходи швидше розкладалися, помістіть на них шар зі старого листя чи трави. А на нього — органіку середніх розмірів: бур'янисту траву, здорові рослинні залишки (бадилля, огіркові батоги, капустяні листи, невеликі стебла квіткових рослин). Потім йде шар з опалого листя, скошеної трави, на нього покладіть перепрілий гній або зрілий компост. Останньою на теплі грядки укладайте звичайну городню землю, змішану з компостом. Всі шари повинні бути помірно вологими і насиченими повітрям. Для цього їх поливають, а щоб не злипалися, пересипають соломою, дрібними гілками або старою тирсою.

У спорудженні теплих грядок є й інші важливі правила.

Що не можна класти в теплі грядки

Однак не всі рослинні залишки варто поміщати в теплі грядки. Під забороною як для них, так і компостних куп, знаходяться листя горіха. Вони містять дубильні речовини, які можуть сповільнювати процес гниття і вважаються шкідливими для рослин.

Відправляти в теплі грядки можна і не всі бур'яни. Звичайно, якщо їх покласти в основу, то навряд чи вони зійдуть. Але краще перестрахуватися. Так що утримайтеся від використання як біопалива смітної рослинності, стійкої до посухи (хвощ польовий, берізка польова), або тієї, яка встигла дати насіння.

І, звичайно, не варто поміщати в теплі грядки органічні залишки хворих рослин, особливо картоплі, томатів, перців, баклажанів, які найчастіше заражаються фітофторою і можуть поширити інфекцію на майбутні посадки.

З цієї ж причини краще відмовитися і від гнилих яблук в "начинці" листкового пирога під назвою "теплі грядки". Вони теж можуть бути джерелом захворювань, зокрема парші. Крім того, запах яблук приваблює гризунів, а самі гнилі плоди підвищують кислотність ґрунту, що не кращим чином потім відіб'ється на розвитку висаджених навесні рослин.

Мало користі на теплих грядках і від зіпсованих кісточкових фруктів. Їх гниття, як і у яблук, супроводжується виділенням кислоти, а кісточки до того ж у таких сприятливих умовах можуть прорости.

Може дати сходи в живильному середовищі теплих грядок і дрібна картопля, тому і від неї відмовляються при їх заправці.

Заклавши здорові рослинні залишки в теплі грядки, ви з користю позбудетеся від сміття на ділянці і забезпечите себе хорошим урожаєм на найближчі кілька років.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *