Фіксація збитків в агросекторі – це доказова база проти Росії, – Тарас Висьцький

Об’єми українського експорту зернових та олійних наблизилися до довоєнного рівня. Незважаючи на втрати від війни аграрії нарощують свій потенціал, і готуються до низки судових процесів проти Російської Федерації, розповів  в.о. міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на biz.nv.ua.

Наразі 19,1% української ріллі під тимчасовою окупацією – це приблизно мільйон гектарів. Тарас Висоцький розповів детальніше про масштаб збитків в агросекторі.

«Перший етап, коли росіяни окупували Херсонщину, і просто крали те, що вже вирощено і зібрано на елеваторах. Там йшла мова до 2 млн тонн. На цих [окупованих] територіях за цей час фактично вже збирали два врожаї. Перший, що було посіяно у 2022-му році, і у 2023-му. Ячмінь, пшениця. Кукурудза там майже не сіється. Два рази по 8 млн тонн, і 2 млн тонн тих, що зафіксували на елеваторах, тож, за цей період можна вже говорити наближаємося до 18−20 млн тонн. Якщо говоримо про кількість суб’єктів, це 4 650 підприємства залишилися в окупації. Втрачено приблизно 10 млн тонн ємності по зберіганню. Це елеватори. Що дуже важливо, втрачено 30 тисяч садів, це 28,5 тисяч гектарів багаторічних насаджень. І сади, це ж десятиріччя [щоб виростити]. Для порівняння, ми за 2 роки видали гранти на 2,5 тисячі га садів для всієї України. А тут 28,5 тис га, тобто це на десятки років роботи, відновлення. Я б додав до втрат 86 тисяч поголів’я свиней, 3,2 мільйона голів птахів. Одна лише Чорнобаївка — це 2 мільйони поголів’я. Це те, що зафіксовано. В цілому прямі втрати з погляду вартості — до $10 млрд. З них основні — це техніка. Понад $5,5 мільярдів. Лише елеваторне обладнання — $2,5−3 млрд», – розкрив деталі в.о. міністра.

В зв’язку з цим зараз в Україні формується реєстр збитків. Там всі суб’єкти господарювання матимуть змогу фіксувати свої збитки.

«Адже щоб йти до суду, чи в інші інстанції, треба ця доказова база. Тому зараз, все, що треба робити — фіксувати. Треба звернення до ДСНС, поліції, зафіксувати втрати, зробити їх оцінку. Ми ж не сумніваємося, що агресор все буде оскаржувати. Для того щоб все було юридично зафіксовано, треба запустити цей реєстр. І тоді робити наступні кроки», – розповів Висоцький.

В.о. міністра наголосив на важливості створення реєстру збитків.

«Можна, але не дуже ефективно, скажімо йти до суду окремо з кожним кейсом на $100 млн. Насправді треба зрозуміти, що тут швидкого рішення, на жаль, немає. Будь-які кейси все рівно це роки. А запуск реєстру це важливо. У міжнародному правовому полі буде визнано, що те, що є в реєстрі пройшло процес відповідності».

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *