Від блокади кордону найбільших втрат зазнав імпорт, а не експорт, – НБУ

Після повномасштабного російського вторгнення Польща стала найбільшим торговельним партнером України з огляду на географічну та культурну близькість. Через блокаду морських шляхів, українські експортери переорієнтувалися на наземні шляхи через європейські кордони, насамперед Польщу. В результаті у 2022 році на Польщу припало майже 15% експорту товарів з України. Найсуттєвіше збільшилися обсяги поставок продовольчих товарів, зокрема зернових (насамперед пшениці), повідомили в НБУ, пише propozitsiya.com.

Українські експортні ціни були нижчими за польські, що відповідно позначилося й на внутрішньому ринку Польщі. Водночас ціни на пшеницю змінювалися й на світовому ринку. 

На початку повномасштабного вторгнення росії світові ціни різко зросли, сягнувши свого піку в червні 2022 року. Проте надалі вони знизилися на 25–30% через нарощування експорту росією та високі врожаї в США.

Наслідком цих процесів стало посилення конкуренції між українськими та польськими товарами на європейському ринку, що мало відчутний вплив на україно-польські торговельні відносини. Спочатку окремі країни ЄС запровадили обмеження на імпорт деяких продуктів з України, а пізніше – польські фермери та автоперевізники заблокували кордони.

Однак найбільших втрат через блокаду зазнав не український експорт, а імпорт товарів в Україну. Прямі втрати імпорту товарів у перший місяць блокади становили 500 млн дол. США, експорту – 160 млн дол. США. 

Надалі їх вдалося частково компенсувати: втрати імпорту – збільшенням поставок іншими шляхами, а експорту – запуском та нарощуванням потужностей нового морського коридору. Завдяки повноцінній роботі нового морського коридору Україна зможе не лише компенсувати втрати від блокади кордонів і запровадження ліцензування зерна, а й повернутися на традиційні зарубіжні ринки.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *