Зернозбиральний комбайн CLAAS TRION: опис, переваги, особливості використання — Пропозиція

TRION — нова генерація зернозбиральних комбайнів компанії CLAAS. Офіційне її представлення широкому колу українських аграріїв відбулося 2021 року в рамках традиційного для компанії польового заходу CLAAS FOCUS CAMP UKRAINE 2021. Відтоді пройшло вже два повноцінних сезони роботи цих машин в українських, воєнних реаліях. І незважаючи на певну «юність» цих машин, зернозбиральні комбайни TRION мають лише позитивні відгуки нових власників, які сформовано на основі їхньої експлуатації.

Нова генерація комбайнів TRION від компанії CLAAS увібрали все найкраще від зернозбиральних комбайнів TUCANO та LEXION попереднього покоління, а також найбільш передові інженерні рішення в машинобудуванні. Саме тому вони мають широкий вибір варіантів, опцій та систем автоматизації, яким мало хто з виробників може похизуватися.

Наразі в Україні лінійка TRION представлена 11-ма моделями, які є базою для створення зернозбирального комбайна під конкретні потреби замовника. Тому незалежно від спектру вирощуваних культур, умов збирання, розмірів та рельєфу полів, ви гарантовано отримаєте машину відповідно ваших вимог.

Гібридна система обмолоту — завжди працює довше

ФГ «Агрофірма “Чумак”» (Дніпропетровщина) придбало новий TRION 730 позаминулого (2022) року. Наразі його наробіток становить понад чотири тисячі гектар, тож Григорію Мельничуку, фінансовому директору господарства вже є чим поділитися із колегами.

«Поява в господарстві саме цього комбайну можна сказати випадкова. Адже ми замовляли у компанії ТМІ (офіційний представник CLAAS в Дніпропетровській області. — Прим. ред..) зернозбиральний комбайн LEXION, щоправда клавішний (LEXION 6800). Але через збої у поставці комплектуючих на завод пов’язані із ковідом, а потім повномасштабне військове вторгнення росії і послідуючі економічні негаразди в нашій державі, поставка комбайну дещо затримувалась.

Відповідно нам запропонували розглянути можливість придбання зернозбирального комбайну ТRІОN 730, який вже перебував Україні і по технічних параметрах був близький до раніше обраного нами комбайну, хоча мав роторну систему сепарації збіжжя», — згадує Григорій.

Традиційними до вирощування культурами у господарстві є: ярий ячмінь, озима пшениця, ріпак, кукурудза, соняшник. Маючи тваринницький напрям також практикують вирощування люцерни та еспарцету на насіння, що дає змогу отримувати власний насіннєвий матеріал економлячи таким чином на його придбанні.

Гібридна система обмолоту, яку впроваджено в цій машині — є її незаперечною перевагою. Адже незалежно від обмолочуваної культури, якість роботи, зерна та соломи завжди відмінна. «Порівняно з попереднім нашим комбайном, який ми змушені були замінити через часті поломки, або ж іншими машинами із клавішною сепарацією збіжжя, він навіть за випадання вечірньої роси завжди на годину довше працює в полі. А це, звісно, залежно від культури, яку збирають, додаткові 5, 6, 7 га на день. Так, рівень втрат може дещо підвищитися на якихось піввідсотка, але зібрати вдається більшу площу», — говорить Григорій.

Але не обійшлося й без мінусів. «Як показує практика експлуатації зернозбирального комбайну ТRІОN 730 він має один мінус, який полягає у тому що цей комбайн у нашому господарстві один, відповідно, не завжди вдається провести збиральну кампанію у бажані для нас терміни. Наприклад, у перший рік експлуатації машини нам потрібно було зібрати 250 га ріпаку. Через особливості культури ми мали б скосити її за п’ять-шість днів, але в силу погодних умов того року терміни збирання були дещо розтягнутими, що зумовило втрати врожайності через осипання. І саме в такі моменти хотілося б мати ще один такий комбайн для того аби пришвидшити процес збирання. Загалом цей комбайн має досить високу продуктивність і питання вчасності обмолоту вирощуваних нами сільськогосподарських культур більше пов’язані із організацією сівозміни в господарстві. Якщо говорити об’єктивно, то за сприятливих погодних умов та правильної сівозміни від легко «закриває» господарство, яке обробляє дві тисячі гектар. Наприклад, продуктивність збирання ярого ячменю з урожайністю 3,5 т/га становить 60–65 га за зміну. А далі рахуйте», — наголошує Григорій.

Звісно, показник продуктивності також залежить від логістики відвезення зерна від комбайну. Наприклад, використання бункера перевантажувача і вивантаження «на ходу» дає змогу додати до продуктивного часу збирання чотири години, якщо працювати цілодобово. Раніше цей час марно витрачався на зупинки для вивантаження збіжжя. Тобто, якщо за годину відбувається збирання 4–5 га, то відповідно добова продуктивність збільшується на 20–25 га. І це не межа! Наразі в господарстві працюють над встановленням на комбайн системи паралельного водіння, та можливості автоматичного картографування врожайності з прив’язкою до поля, що дасть змогу додатково збільшити корисний час роботи ще на 5–10 % та ефективніше працювати у системі точного землеробства. «Найголовніше, технічні можливості комбайну дають змогу покращити показники його продуктивності. Я в цьому впевнений. Ми працюємо над цим, і ті системи, які не було встановлено із заводу ми, за можливості, доставимо», — говорить фінансовий директор.

ТRІОN — це велика іграшка

Також пан Григорій відмічає простоту керування та налаштування ТRІОN 730: високий рівень автоматизації робочих процесів та можливість дистанційного контролю параметрів дає змогу швидко освоїти професію комбайнера, навіть людині, яка вперше сідає за кермо.

«Хто хоч раз тримав в руках смартфон і вміє читати, той з легкістю опанує мистецтво комбайнування. ТRІОN — це велика іграшка. Весь процес налаштування — це вибір на панелі комп’ютера рекомендованих заводом виробником параметрів і, за потреби, подальше їхнє корегування за підтримки CEMOS DIALOG. Налаштування молотарки та системи очищення зерна відбувається без ключів та спец інструменту. А якщо й потрібно щось змінити фізично, то машина вкаже куди слід підійти і що слід повернути», — говорить Григорій.

Також у господарстві відмічаються дуже просту та чутливу систему налаштування обмолоту та сепарації, що незалежно від культури та умов збирання дає змогу точно налаштувати машину й провести збирання практично із нульовими втратами, мінімальним пошкодженням зерна та високим рівнем його чистоти. «Попередня, щоправда повністю роторна, машина була набагато гіршою в цьому плані. Ми не могли зловити «золоту середину», й отримували або великі втрати за комбайном, або «брудне» зерно у бункері. Так, його продуктивність, була прийнятною для нас, але якість його роботи була гіршою», — говорить Григорій.

Контролюй зі смартфону

Зручним та ефективним рішенням є використання системи CLAAS TELEMATICS, яка дає змогу дистанційно контролювати робочі параметри машини. «Як на спеціальному веб-порталі, так і у додатку на власному смартфоні я маю змогу в будь який період часу подивитися основні параметри машини та виконану нею роботу: кількість зібраних гектарів, рівень палива, його витрату, врожайність, оберти молотильного барабану, ротора, положення підбарабань, наробіток двигуна та молотильної системи, вологість зерна тощо. До речі, датчик вологості на комбайні досить точно показує вологість — розбіжність між спеціалізованим пристроєм мінімальна і становить не більше 0,5 %», — говорить Григорій.

Більша жниварка — більша економія палива

Враховуючи нестабільні погодні умови, які напряму впливають на урожайність вирощуваних у ФГ «Агрофірма “Чумак”» культур, цей показник із року в рік, може суттєво відрізнятися. Наприклад, урожайність ярого ячменю може варіюватися у межах від 3,5 до 7 т/га, пшениці від 4,5 до 8 т/га. Відповідно, для того аби за будь-яких показників врожайності оптимально завантажити молотарку зернозбирального комбайну його оснащено більшою жниваркою ширина якої становить 9,3 м, що майже на два метри більша від базової.

«Обрана нами жниварка — це найкраще рішення для цього комбайну в наших умовах. Адже незалежно від врожайності завжди є можливість оптимально завантажити молотарку: якщо врожайність велика, то збавляєш швидкість, а якщо мала — збільшуєш. Відповідно за кращого завантаження молотарки ми маємо й меншу витрату палива. Порівнюючи із нашим попереднім комбайном витрата палива ТRІОN на 20-25 % менша і коливається в межах від 13 до 18 л/га», — говорить Григорій Мельничук.

Партнерство та розуміння

TRION 730 господарство придбало у компанії TMI, яка є офіційним представником CLAAS у Дніпропетровській області. З цією компанії господарство працює досить давно і має тісні партнерські відносини, всі гарантійні та сервісні зобов’язання виконуються вчасно.

«Відразу після поставка комбайну в господарство виникла проблема із розширювальним бачком для охолоджуючої рідини. Він був старої модифікації і повноцінно не працював. Відразу було замовлено новий бачок, але термін його прибуття до України був два тижні через черги на кордоні. Для того аби не зупиняти процес збирання фахівці компанії ТМІ знайшли в Україні, задається десь на Тернопільщині, комбайн, який стояв на збереженні, зняли бачок і потягом доби передали нам. Тож практично за дві доби питання було вирішено. Спрацювали оперативно щоб ми не стояли», — зазначає Григорій.

Враховуючи воєнні умови та нестабільні ціни на зернові терміни збирання, особливо пізньої групи можуть плавно зміститися в зиму, а то й весну. TRION 730 тут також показав себе із найкращої сторони. «Я розумію, що зимового збирання слід уникати, але реалії сучасного життя змушують нас це робити і виробники техніки надають таку можливість. Якщо раніше запустити комбайн взимку було проблематично, то наразі робота в -10 °С не проблема.

Загалом хочу зазначити, що  нова лінійка зернозбиральних комбайнів TRION від компанії CLAAS — це продумана та збалансована у плані потужності та продуктивності машина.

Повторюсь ще раз, за збалансованої сівозміни 730-та модель легко «закриває» господарства, які обробляють дві тисячі гектар. Але ми живемо у нестабільні часи, коли сівозміна формується із врахуванням не лише агрономічних потреб, а й фінансових. Тому бувають роки із «неправильними», але економічно вигіднішими сівозмінами, коли перевагу віддають якійсь окремо взяті культурі, що вимагає змін підходів до її догляду та збирання, зокрема. У таких випадках бажано мати ще одну машину для того аби покривати пікові потреби у збиранні уникаючи втрат від осипання», — підсумовує Григорій.

 

А. Сухина [email protected]

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *