Багато хто з хліборобів на прильоти вже і не зважають: тривога, не тривога – жнива — журнал Пропозиція

Кукурудза знову може «вистрілити»…

Зернозбиральна епопея в Україні просувається семимильними темпами. Навіть попри нашестя окупантів, коли прилетіти може коли завгодно і куди завгодно. А у прифронтових областях ерефівське смертоносне залізо просвистує над головами – тільки встигай пригинатися. Але обстріли – вже звичне явище. Раніше доводилося замислюватися над тим, яких капостей заготувала небесна канцелярія під час виходу на лани, а тепер додалося, що комбайнерам треба звертати увагу на інтенсивність бойових дій поблизу. Хоча багато хто з хліборобів уже і не зважають: тривога, не тривога – жнива.

Обсяг зібраних в Україні зернових уже перевалив за 3,3 млн тонн,  урожайність 34,8 ц/га, хоча минулоріч на цей час намолотили трохи більше мільйона. Тут позначилися ранній старт  кампанії, який підштовхнула рання ж таки весна, а ось чи очікувати у зв’язку з цим ранніх обжинків – залежить від багатьох факторів, у тому числі від згаданих уже небесної канцелярії та наших успіхів як на полях бойових дій, так і на жнивних.

Але продовжуємо підсумовувати набуте на хлібних ланах. Серед зернових у кількісному плані конкурують ячмінь (його почали скошувати раніше, намолотили 1 млн 566 тис. за середньої  врожайності 38,9 ц/га) з пшеницею, що вже за кількістю вирвалася вперед – у засіках її понад 1 млн 628 тис. тонн (33,8 ц/га).

Добрі темпи набрав горох, якого за тиждень додалося 110 тисяч тонн. Тож в активі, за врожайності 20,3 ц/га, маємо 166 тисяч.   

Пора для масового збирання кукурудзи, яка як і торік може «вистрілити» експортним потенціалом, адже королеви ланів насіяли 3 млн 912 тис га, ще не настала. Хоча на полях нині її зростає майже на 150 тис. га менше, ніж минулоріч, але теж чимало. Нагадаємо, качаниста лідирує за обсягами продажів за кордон.

Так само у стадії активної вегетації перебувають гречка та просо.

Серед олійних найбільше пожвавлення на ріпакових ланах. Цієї біоенергетичної експортної культури зібрано майже 286 тисяч тонн. Хоча врожайність у 15,3 ц/га могла б бути і вищою.

Днями, якщо вірити  Мінагрополітики, стартували і соєві жнива – процес нібито пішов на Дніпропетровщині. Повідомляється про триста зібраних тонн за врожайності 19,3 ц/га. 

На зернові лани вже вивели комбайни аграрії 22 областей. Найбільше, понад 916,4 тисячі тонн намолотили на Миколаївщині, яка потіснила з олімпу сусідню Одещину (709,6 тис.). До п’ятірки також входять Дніпропетровщина (515,1 тис.), Кіровоградщина (375,3 тис.), Полтавщина (132,2 тис. тонн).      

 А ось за середньою врожайністю неочікувано попереду опинилася Івано-Франківщина, де на круг зернових збирають 67,5 центнера з гектара. Прикарпатці за цим показником потіснили відому своїми хлібодарськими традиціями Хмельниччину (63,3 ц/га). Далі розташувалися Львівщина (62,3 ц/га), Тернопільщина (60,8 ц/га) та Буковина (59,4 ц/га).

Героями пшеничних жнив також можна вважати аграріїв Миколаївщини: там у засіки вже засипали майже 590 тисяч тонн цієї стратегічної культури. Це понад третину всього нині зібраного. За ними у списку дніпропетровці (349,3 тис. тонн), одесити (283,7 тис. т) та кіровоградці (148,3 тис. т). За врожайністю передує черкащани (58,6 ц/га). Їм незначно поступається Київщина (55 ц/га), Буковина (54,3 ц/га) та Вінничина (51,4 ц/га).  

А ось на ячмінних ланах за валом Одещина (366,1 тис. тонн) бере верх над Миколаївщиною (273 тис.). Треті – кіровоградці (203,9 тис.). З врожайністю – дещо інша ситуація. У лідерах Івано-Франківщина (67,5 ц/га), Хмельниччина (63,3 ц/га) та Львівщина (62,3). 

У ріпакових лідерах за обсягами намолоченого ходять миколаївці з результатом у 84,8 тисячі тонн. За ними одесити (69,6 тис. т) та кіровоградці (48,4 тис. т). Найбільша середня врожайність, як йдеться в оперативних зведеннях, нині на Дніпропетровщині – 79,5 ц/га (?!, вочевидь, з огляду на такий більш як рекордний показник, знову щось наплутали на рівні області чи міністерства), Івано-Франківщині  (38,7 ц/га) та Черкащині (32 ц/га).    

Валерій Друженко.

Малюнок Олексія Кустовського

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *