Чому почорніло бадилля у картоплі і що з цим робити

У несприятливих умовах рослини можуть захворіти і загинути. Небезпека підстерігає картоплю, томати, перці тощо. Ми розповімо, що робити, якщо бадилля у картоплі почорніло передчасно, інформує Ukr.Media.

Якщо бадилля картоплі почорніло в липні, то виною тому затяжні дощі і низька температура повітря. Коли вночі стовпчик термометра опускається до 6-8°С, рослини атакує вельми поширена грибкова хвороба — фітофтороз.

У досить тепле і сухе літо вона проявляється в серпні-вересні, коли вночі холоднішає, але до цього часу урожай часто встигає визріти. А при сирій погоді з самого початку літа картопля ризикує захворіти ще до моменту формування бульб. Тому починати боротися з фітофторою потрібно заздалегідь.

Ознаки фітофтори на картоплі

Перші ознаки фітофторозу — окремі темні плями на листових пластинках, пожовтіння і передчасне відмирання нижніх листків на кущі. При появі цих симптомів потрібно негайно обприскати бадилля фунгіцидами. Якщо літо видалося занадто вологим, хвороба може розвиватися дуже стрімко. Тоді невеликі плями можна і не помітити — листя швидко чорніють цілком. Потім хвороба переходить на бульби.

Примітно, що фітофтора може вражати посадки окремими острівцями і смугами. Річ у тому, що холодне повітря і висока вологість в першу чергу затримуються в низинах, поблизу високих будівель або лісу, де ділянка гірше провітрюється. У цих місцях рослини найбільш уразливі.

Якщо погода не радує вже на самому початку сезону, слід проводити профілактичні обприскування від фітофтори по здоровому листю картоплі.

Чим обприскувати картоплю від фітофтори?

Проти фітофторозу використовують біологічні та хімічні фунгіциди. Біофунгіциди більш безпечні, але вони ефективні лише як профілактичний засіб і швидко змиваються з рослин в дощову погоду. Перед висаджуванням бульб ґрунт проливають Трихоцином (розчин готують з інструкції до препарату), а потім ґрунт і з'явилися молоді рослини регулярно обприскують Абига-Піком, Альбітом, Курзатом або Фітоспорином-М.

Щоб розчин краще тримався на кущах, в нього додають рідке мило.

Якщо на картоплі ще немає видимих ознак хвороби, можна проводити профілактичні заходи за допомогою народних засобів.

У сире і дощове літо не обійтися без хімічних засобів. Перед посадкою бульби обробляють препаратом Престиж. Він захищає картоплю і від фітофторозу, і від підступного дротяника. У період вегетації посадки обприскують такими препаратами, як Профіт Голд, ХОМ, Ордан, мідний купорос.

Картопля, стійка до фітофтори

Багато сучасних сортів картоплі, стійкі до хвороб, в тому числі і до фітофтори. Але з роками картопля вироджується, тому потрібно регулярно оновлювати насіннєвий матеріал. Якщо ви вже не перший рік садите бульби, що залишилися після зими, велика ймовірність, що в холодне літо посадки атакує фітофтора, навіть якщо цей сорт вважається стійким до грибкових хвороб. Тому деколи набагато вигідніше купити новий насіннєвий матеріал, ніж потім весь сезон витрачати гроші на фунгіциди і при цьому отримати мізерний урожай.

При виборі сортів картоплі потрібно звертати увагу на ті, в описі яких є фраза "стійкий до фітофторозу". Але слід врахувати, що і цей сорт може не виправдати ваших сподівань: багато що залежить від мікроклімату ділянки і ґрунту.

Городники відзначають, що непоганою стійкістю до фітофторозу володіють сорти картоплі Натхнення, Весна, Блакить, Загадка Пітера, Імпала, Лаура, Травнева квітка, Маніфест, Наяда, Невський, Ред Скарлет, Казка, Удача, Чародій.

Що робити з почорнілим бадиллям картоплі?

Багатьох городників цікавить питання: чи зростає картопля, якщо почорніло бадилля? На жаль, ні. Без листя бульби не ростуть, а гниють в ґрунті, тому уражене бадилля потрібно повністю зрізати, а через тиждень викопати картоплю.

Збудник фітофторозу продовжує жити на рослинних залишках, тому їх потрібно прибрати з ділянки і обробити розчином фунгіциду високої концентрації (200 г мідного купоросу на 10 л води) або сечовиною (700 г на 10 л води), щоб не допустити розповсюдження грибкових спор на інші культури. Після такої обробки бадилля можна спалити.

Після збору врожаю бульби перебирають і просушують. Ґрунт обробляють фунгіцидом.

Щоб захистити картоплю від фітофторозу, потрібно використовувати якісний насіннєвий матеріал стійких до хвороб сортів, до посадки і після збору врожаю знезаражувати ґрунт біофунгицидами, під час періоду вегетації уважно стежити за погодою, в цілях профілактики обприскувати рослини фунгіцидами по листю і правильно утилізувати захворіле бадилля.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *