Ці 7 видів бобових варто посадити на своєму городі

Бобові культури у дачників не користуються такою популярністю, як, скажімо, томати або капуста. А даремно! Американські дієтологи для позбавлення від зайвої ваги радять кожній людині щодня протягом 1,5 місяців з'їдати не менше 130 г бобових продуктів на день, інформує Ukr.Media.

Бобові культури можуть принести користь не лише нашому організму, але і нашому городу. Багато рослин з цього сімейства часто застосовують у якості сидератів, оскільки вони покращують склад ґрунту, насичуючи його азотом. Бобові використовують також для прикрашання ділянки (люпин, запашний горошок і т. д.). Вони входять до складу лікарських засобів. Загалом, забувати про бобові рослини не варто.

Ми хочемо перерахувати основні овочеві культури родини Бобових, які можна виростити на своїй ділянці.

Горох

Фаворит серед бобових культур, особливо у дітей, — це, звичайно, горох. Його можна виростити навіть там, де зовсім мало місця для інших городніх культур, наприклад біля паркану. Якщо забезпечити йому "правильні" умови, вирощування гороху не зажадає від вас особливих зусиль.

Садити горох у відкритий ґрунт можна лише після того, як ґрунт достатньо прогріється. Грядку зробіть у сонячному, захищеному від вітру місці. Заздалегідь встановіть опори для кущів, оскільки горох — в'юнка рослина. Він не нагородить вас багатим урожаєм, якщо стебла лежатимуть на землі. Не забувайте про полив і розпушування — і вже за 3 місяці ви зможете скуштувати солодкий зелений горошок.

У другій половині літа, після збирання деяких овочевих культур, на звільнених грядках можна ще раз посіяти горох. Однак вибирайте лише ті сорти, які швидко достигають — і тоді до настання холодів ви зможете зібрати ще один урожай гороху.

Квасоля

Ще одна популярна рослина сімейства Бобові — це квасоля. Серед великої різноманітності сортів зустрічаються як в'юнкі рослини, так і кущові. Перші, як і горох, потребують опори. Рослина надає перевагу сонячним ділянкам і легкому родючому ґрунту.

Вирощуючи квасолю, дуже важливо підтримувати необхідну вологість ґрунту. Культура не полюбляє надмірного зволоження (за таких умов вона починає гнити і вражатися грибковими захворюваннями), однак і посуха діє на квасолю згубно. Також квасоля чутлива до температури. За 0° С сходи квасолі гинуть, тому висаджувати її у відкритий ґрунт можна лише після того, як мине загроза нічних заморозків.

Стручкова квасоля

Останнім часом зростає популярність ще одного представника сімейства Бобові — стручкової квасолі, яка більше відома під назвою "спаржева квасоля". Ця рослина є недостиглими бобами квасолі звичайної. Правда, у цих сортів менш жорстка оболонка стручка і вони більш довгі — можуть зростати до 120 см.

Вирощування стручкової квасолі схоже з агротехнікою інших овочевих культур родини Бобові. Складність, мабуть, може виникнути лише зі збором врожаю. Оскільки у їжу використовують недостиглі стручки, то важливо не проґавити мить і зняти урожай з куща вчасно. Зазвичай орієнтуються на термін 1-2 тижні після появи зав'язей. Прибирають урожай не одночасно, а у міру достигання стручків. Його використовують у їжу як у свіжому вигляді, так і у замороженому. Для цього стручки миють, розрізають на шматки завдовжки 2-3 см і бланшують у окропі кілька хвилин. Після цього обсушують і складають до морозильної камери.

Перестиглі боби використовують у їжу так само, як і звичайну квасолю.

Сочевиця

Одна з найбільш корисних бобових культур — сочевиця. Вона дуже поширена в Азії та Америці, але, на жаль, не надто популярна у нас. Сочевиця багата на білок (24 %), тому у багатьох азіатських державах вона замінює собою крупи і навіть м'ясо.

Крім того, сочевицю здавна використовують як лікарський засіб для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок і нервових розладів.

Залежно від сорту, зерна можуть бути червоного, зеленого або коричневого кольорів. У кожному стручку розвивається 1-3 насінини округлої сплюснутої форми. Під час збирання врожаю важливо виключити можливість потрапляння стиглих стручків під дощ, в іншому випадку насіння почне гнити. А ось за сухої погоди стручки досить довго можуть перебувати на кущах без втрати смакових якостей.

Агротехніка не відрізняється від вирощування перерахованих вище бобових культур. Різниця лише у тому, що сочевиця може пережити короткочасне похолодання з від'ємною температурою і нетривалу посуху.

Соя

Чи знаєте ви, що соя — найпоширеніша у світі зернобобова культура? Однак через зміни у її геномі (соя — одна з культур, над якою проводяться генетичні досліди) багато людей ставляться до сої негативно. У 1995 році на ринку вперше з'явилася генетично модифікована соя. Відтоді вона входить до складу багатьох продуктів. Хоча у більшості країн генно-модифіковану сою дозволено вживати у їжу, люди дивляться на неї з побоюванням.

А між тим соя — одна з найбільш корисних культур. У її насінні є багато білка (близько 40 %), жирів, у тому числі незамінних поліненасичених жирних кислот. Вона багата на мікро- і макроелементи. У складі сої є й вітаміни.

Городників соя приваблює високою врожайністю і відносною легкістю у вирощуванні. Під час її розведення потрібно особливу увагу приділяти розпушуванню і прибиранню бур'янів, тому що вони можуть знищити посіви бобової культури. Важливий так само, як і для інших бобових овочів, регулярний полив.

Звичайний арахіс

Земляний горіх, як часто називають арахіс, зовсім не горіх, а бобова трава. Проте насіння у арахісу зростає не над землею, як в інших бобових культур, а у землі, як у картоплі. Його батьківщина — Південна Америка, тому арахіс полюбляє підвищену вологість і високу — 22-28° С — температуру. Однак і у середній смузі його теж можна виростити.

Розмножувати арахіс у середній смузі краще розсадним способом. Двотижневу розсаду можна висаджувати у відкритий ґрунт або теплицю (другий варіант краще). У відкритий ґрунт можна саджати рослину лише наприкінці травня, коли встановиться додатна температура. Місце для грядки вибирайте сонячне та захищене від вітру.

Головне у догляді за арахісом — підгортання. Протягом сезону слід провести його кілька разів: перше — на початку липня, а потім з інтервалом приблизно у місяць — ще двічі. Прибирання арахісу проводять, коли пожовкне листя.

Боби

Це рослина, яка і дала назву усьому сімейству, — боби. У давнину на Русі вони були однією з основних овочевих культур, а потім їх витіснила картопля. Зараз мало городників, які вирощують боби на своїх ділянках.

Це дуже проста в агротехніці культура, з розведенням якої впораються навіть недосвідчені дачники. Рослина витримує невеликі заморозки, рідко уражується хворобами і шкідниками. З догляду їй необхідні розпушування, прополювання і підгортання. Єдине, на що варто звертати увагу, — на вологість ґрунту. Полив бобів особливо необхідний під час квітнення, коли йде зав'язування плодів. Якщо у вас високорослий сорт, то необхідно подбати про опори. За це боби віддячать вам не лише гарним врожаєм, але і збагаченим азотом ґрунтом.

Як бачите, вирощувати бобові культури зовсім нескладно.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *