Як самостійно виростити персик з кісточки

Багато початківців-садівників вважають, що вирощування плодових дерев з кісточок доля селекціонерів чи промисловців. Це невірно! Практично будь-яке плодове дерево можна виростити таким чином. В тому числі і персик. Це південне плодове дерево поступово перестає бути таким, з кожним роком просуваючись все далі на північ. Що потрібно щоб виростити персик з кісточки? Фактично сама малість, інформує Ukr.Media.

  • Правильно підібрати посівний матеріал.
  • Вибрати спосіб посадки і неухильно дотримуватися технології.
  • Бажання і віра в успіх.

Вибір посадкового матеріалу

Забігаючи вперед, відзначимо, що найкраще пророщувати кісточки персика в закритому грунті. Тобто, в звичайному контейнері або квітковому горщику в кімнаті. В таких умовах може прорости навіть кісточка плода, привезеного з найспекотнішого півдня. Але для вас такий саджанець буде абсолютно даремний. Він не виживе у кліматичних умовах. Отже, кісточка персика повинна бути взята з плоду дерева, яке виросло саме у вашій кліматичній зоні. Ідеально, якщо це буде плід з дерева вашого сусіда, що росте і дає плоди не перший рік. Можна пошукати такі плоди і на ринку. Але ймовірність нарватися на невідповідний матеріал висока. Магазинні ж персики, для пророщування кісточок, практично завжди непридатні.

Важливо! Плід повинен бути знятий лише з кореневласного персикового дерева. Персики з щеплених гілок для розмноження непридатні! Як показує статистика, лише чверть посаджених кісточок здатні дати паростки і вижити в процесі росту. Тому не обмежуйтеся однією-двома кісточками. Постарайтеся роздобути їх якомога більше.

Способи вирощування персика з кісточки

Способів декілька. Можна сподіватися на авось, і просто прикопати з осені в затишному куточку саду. Але треба мати велику вдатність і велику кількість кісточок персика, щоб такий спосіб приніс результат. Це не наш метод. Будемо пророщувати кісточки персика в закритому грунті в домашніх умовах.

Спосіб перший

Цей спосіб найбільш наближений до природного процесу. При ньому використовується стратифікація. Тобто, витримування садивного матеріалу у холодних і вологих умовах. Фактично – імітація зимових умов. Для цього цілком підійде нижнє відділення холодильника.

Стратифікувати кісточки персика найкраще у вологому грубозернистому піску або перліті. Можна використовувати і чистий торф. В якості посуду підійдуть звичайні технічні квіткові горщики з великими дренажними отворами. Кісточки персика заглиблюються на глибину 5-8 см. Потім горщик кладуть у поліетиленовий пакет, в якому попередньо треба зробити кілька невеликих отворів для доступу повітря.

Процес пророщування насіння при такому способі може зайняти до чотирьох місяців. Протягом усього цього терміну перевіряйте вологість піску (перліту, торфу). Він повинен завжди бути злегка вологим. Коли кісточки дадуть паростки, з холодильника їх можна виймати. Далі вони пересідають в родючий, легкий грунт. Можна використовувати ті ж горщики. Заносити їх відразу в тепле місце не можна. Забезпечте їм хороше освітлення і температуру в межах +10 градусів (на лоджії, наприклад). Через тиждень їх можна буде заносити в кімнату. Полив повинен бути помірний – у міру підсихання верхнього шару грунту.

Такий спосіб пророщування кісточок персика найбільш ефективний, а тому дає найбільший відсоток схожості.

Спосіб другий

Спрощений або «теплий». При такому способі потрібна попередня підготовка посадкового матеріалу. Насамперед, кісточки персика повинні пройти процес прискореної стратифікації в тому ж холодильнику, але вже на верхніх полицях. Досить буде 7-10 днів. Після цього бажано скарифікувати кісточки персика. Скарифікація – порушення цілісності твердої оболонки насінини. Після цього кісточка поміщається в розчин будь-якого стимулятора (Епін, Гетероауксин, Корневін) на кілька годин. Підготовлені таким чином кісточки персика, висаджуються відразу в легку поживну суміш на глибину 5-8 см. Для створення парникового ефекту, горщик накривається шматком прозорого матеріалу або прозорим ковпаком (скляна банка, наприклад).

Пророщування повинно проходити в теплому, освітленому місці. При такому способі процес пророщування кісточок персика теж займає чимало часу – до чотирьох місяців. Після появи паростків знімається ковпачок.

Спосіб третій

Швидкий. Суть такого способу полягає у витяганні ядра з кісточки персика. Не має значення, як ви це зробите. Головне зробити все дуже акуратно, не пошкодивши ядро. Вилучене зерно помістіть в склянку з теплою водою. Там воно проведе кілька днів, поки не набубнявіє. Воду в склянці міняйте щодня. Зазвичай достатньо трьох днів, щоб зерно набухло і зорово збільшилося. Після цього висаджується в горщик з родючим грунтом на глибину 4-5 см, накривається плівкою або скляним ковпаком і ставиться на світле, тепле місце. Проросте така кісточка персика значно швидше.

Важливо! Незалежно від обраного способу, на всіх етапах пророщування кісточки персика не допускайте як пересушування, так і перезволоження садивного субстрату. Він завжди повинен бути злегка вологим.

Догляд за паростками персика

Земля

Найбільш сприятливий грунт для зростання й успішного розвитку паростків персика – легкий, пухкий, родючий. Скласти його можна з двох частин листової (садової) землі, однієї частини торфу, частини перегною (парникової землі) і частини піску (агроперліту).

Температура

Звичайна кімнатна температура цілком підходить. Але слід уникати різких перепадів температури і холодних протягів.

Освітлення

Молодим сіянцям потрібно максимум світла, але без потрапляння прямих сонячних променів. Якщо світла недостатньо, що актуально для зими і на початку весни, забезпечте штучне підсвічування фітолампами або білими люмінесцентними лампами.

Полив

Поливайте паростки персика регулярно, але помірно.

Посадка персика у відкритий грунт

Саджанці персика можна висаджувати як навесні, так і восени. Місце для посадки персика має бути просторе, добре освітлене і захищене від протягів і холодних вітрів. Також на ньому повинна бути легкий і родючий ґрунт без застою води. За потреби, збагачення його внесенням перегною, компосту, органічних добрив.

У перші декілька років молоді персикові дерева потребують підвищеної уваги. Регулярно розпушуйте ґрунт навколо стовбурів, поливайте їх, для збереження вологи замульчуйте грунт. На зиму обов'язково оберніть дерево утеплювачем (добре підходить мішковина). Для захисту коренів, навколо стовбура насипте товстий шар опалого листя, тирси, соснового лапника.

Персик, вирощений з кісточки, дасть плоди через три – чотири роки. І це вже буде дерево повністю адаптоване до умов вашої місцевості.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *