“Секрет вирощування капусти”: Які добрива любить капуста, основний принцип їх внесення та ознаки дефіциту

Традиційний город рідко обходиться без популярного овоча — білокачанної капусти, яку висаджують розсадою. Для отримання хорошого врожаю, окрім захисту від шкідників та хвороб, важливо знати, які добрива любить капуста та принцип їх застосування, інформує Ukr.Media.

Секрет вирощування капусти полягає в стійкому, безперервному зростанні, що означає родючий ґрунт, подачу води без перезволоження та правильну програму добрив.

Почнемо, проте, не з того, які добрива любить капуста, а з поливу. Це важливо.

Добрива і правильний полив капусти йдуть пліч-о-пліч, оскільки капуста любить добрива — недолік поживних речовин уповільнює ріст, що призводить до погано розвинених качанів, а коріння поглинають добрива розчиненими в ґрунтовій волозі. Крім того, у капусті саме по собі високий вміст води, без достатньої кількості води надалі качани висихають, тріскаються та стають гіркими. З іншого боку, заболочування душить коріння та блокує підживлення, сприяє розвитку гнилі. Поливати треба за погодою, виходячи зі здорового глузду та ступеня висихання ґрунту на верхні 3-5 см.

Простий спосіб перевірити, коли поливати капусту, взяти жменю землі поруч із рослинами та міцно стиснути у долоні. Потрібно, щоб ґрунт був досить вологим, щоб грудочка протрималася цілою протягом декількох секунд, перш ніж розсипатися. Якщо ґрунт залишається щільною кулею і в ньому відчувається вода, він надто вологий. Дайте капустяній грядці висохнути протягом кількох днів і перевірте ще раз. Якщо ґрунт при стисканні зовсім не злипається і просто кришиться, слід терміново полити рослини. Намагайтеся поливати капусту біля основи, використовуючи шланг і уникайте намокання листя. Полив зранку — правильна стратегія, якщо вам доводиться використовувати шланг, оскільки він дозволяє випадковим краплям висохнути і не стати причиною розмноження патогенів.

Капуста любить різні добрива на різних стадіях свого зростання. Потрібно запам'ятати, що підживлення азотом йде до формування головки, інакше ви зіткнетеся з розтріскуванням качанів.

Хороша практика — готувати капустяну грядку з осені, додавши велику кількість гною або компосту, що перепрів, і, звичайно, прибравши камені з бур'янами. Капуста найкраще росте на твердих, родючих і природно дренованих ґрунтах.

У ґрунт можна внести добрива безпосередньо перед висадженням розсади капусти. Виберіть добре збалансоване гранульоване добриво та посипте ним ділянку, на якій ви збираєтеся вирощувати капусту. Добре підходять добрива NPK 10-10-10 або 12-12-12. Ці три цифри розташовані збоку на упаковці добрив і кажуть вам, скільки азоту, калію та фосфору міститься у цьому конкретному добриві. Перевірте етикетку на упаковці добрив та дотримуйтесь інструкцій виробника щодо норми внесення.

Через два тижні після посадки удобріть знову збалансованим (10-10-10) добривом за інструкцією. Через чотири — дайте по половині склянки водорозчинного азотного добрива на кожні 3 метри ряду: змішайте з водою відповідно до інструкцій виробника та розпорошіть навколо та на рослинах капусти. На цьому етапі краще уникати гранульованих добрив, оскільки вони можуть спалити рослини капусти при прямому контакті з ними.

На старті капуста любить добрива з високим вмістом азоту, щоб забезпечити енергійне зростання та достатнє утворення листя. У цей період не нехтуйте мінеральним азотним підживленням, органічний компост і гній, що перепрів, виділяють поживні речовини повільно, в той час, як азот життєво необхідний на ранніх стадіях.

Після того, як почалося формування качана, мінеральні азотні добрива завдають більше шкоди, ніж користі. У цей час необхідно зосередитися на усуненні дефіциту конкретних поживних речовин, що досягається обприскуванням рідких добрив на листя — даних товарів на ринку досить багато. Визначте дефіцит візуально і виберіть продукт, у якому цей елемент є. На щастя, в сучасних рідких добривах присутні відразу кілька макро- і мікроелементів у формі, що швидко засвоюється.

Ось основні ознаки дефіциту підживлення у капусти, які корисно знати, щоб не плутати із хворобами:

Повільне зростання, незважаючи на внесення азотних добрив, може бути причиною дефіциту кількох поживних речовин. По-перше, фосфору, коли колір листя не змінюється, проте, очевидно, сильно уповільнений розвиток. Аналогічна ситуація можлива при дефіциті міді — наслідок надлишкових доз азоту, волога та холодна весна може стати причиною нестачі цинку з тією самою аномальною затримкою росту.

По найстарішим нижнім листям пішла світло-коричнева в'януча та некротична зона від краю до середини, а листя почало загинатися вгору. У капусти дефіцит калію.

На старих листках між жилками почався хлороз від краю до середини листка. При цьому найбільші жилки залишаються білими. Уражене листя закручується вниз, червоніє. Це є дефіцит магнію.

У молодого листя видно "опік" кінчиків у вигляді некротичних поразок. У такому разі ви маєте справу з дефіцитом кальцію. Якщо це відбувається на ранніх стадіях розвитку, то зростання сповільнюється, качан не може сформуватися. Дефіцит кальцію у капусти може бути наслідком неправильного поливу (занадто мало чи багато), надлишком азоту, калію чи магнію у ґрунті.

Капуста сповільнює ріст, листя стає хлоротичним і ламким, формування качана відстає від звичайного — дефіцит сірки. Не плутайте з дефіцитом азоту. При азотному голодуванні хлороз починається зі старого листя, при дефіциті сірки — з молодого. Дефіцит сірки небезпечний і тим, що рослини стають сприйнятливими до хвороб.

Молоде листя скручується, деформується, покривається жовтими цятками. Це дефіцит бору, який найчастіше зустрічається на більш піщаних ґрунтах. Якщо його не усунути, качан вийде маленький та легкий.

Збільшене і розлоге листя з жовто-зеленими плямами свідчить про дефіцит марганцю. Найчастіша причина — засушливий ґрунт, надмірне вапнування, надмірне внесення органіки на додаток до перших азотних підживлень.

Якщо листя у капусти дрібніють і опускаються вниз, як гілки плакучої верби, краї стають ніби зазубреними, можлива нестача молібдену. Ненормально довгі черешки з дрібним листям можуть підказати про дефіцит заліза.

Згаданими поживними елементами досить легко керувати у сезон, використовуючи рідкі добрива для обприскування по листу. Насамкінець, маючи уявлення про те, які добрива любить капуста і що викликає хлорози або деформацію листя, ви можете забезпечити краще підживлення врожаю і, відповідно, зібрати хороші, щільні та великі качани.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *