В Україні прискорюють відновлення пошкоджених війною сільгоспземель

У Сумській, Чернігівській, Київській, Миколаївській та Херсонській областях на початку червня 2024 року спільною українсько-британською командою науковців відібрано понад 300 зразків ґрунту з ділянок, що зазнали ураження внаслідок воєнних дій, для подальших лабораторних вимірювань концентрації потенційно токсичних мікроелементів.

Про це інформують виконавці проєкту з команди GreenUkraineCH/RETURN, пише AgroPortal.ua.

Проєкт з прискорення відновлення пошкоджених війною земель України включає не лише оцінку стану ґрунтів, але й індивідуальну роботу з фермерами, зокрема розробку плану адаптованої допомоги з ремедіації пошкоджених ділянок. 

Проєкт реалізується консорціумом науковців у складі Королівського сільськогосподарського університету (Велика Британія), Бернського університету прикладних наук (Швейцарія), Сумського національного аграрного університету (Україна) та за підтримки міжнародної компанії «Сингента».

«У межах попереднього проєкту, започаткованого за підтримки Британської академії на початку 2023 року, зразки ґрунту з України були проаналізовані у відомих лабораторіях Швейцарії (ETHZ, BFH), Великої Британії (RAU) та України (ІСАР та СНАУ). Результати показали, що хоча загальні концентрації деяких потенційно токсичних мікроелементів перевищували гранично допустимі рівні, їхня доступність для рослин залишалася низькою. Незважаючи на виклики, пов’язані із загостренням ситуації в країні, проєкт продовжує розвиватися, а наша науково-дослідницька співпраця з компанією «Сингента» дає новий поштовх і перспективу. Разом ми продовжуємо працювати над відновленням сільськогосподарських угідь України, щоб підвищити їхню стійкість і сталість у ці складні часи», — зазначає Олена Мельник, почесний професор Королівського сільськогосподарського університету (Велика Британія), керівник сектору міжнародних проєктів Сумського національного аграрного університету (Україна).

За її словами, дослідження включають польові вимірювання зразків ґрунту за допомогою портативного рентгенівського спектрометру рXRF та лабораторні дослідження, зокрема визначення концентрації потенційно токсичних елементів, зміни гранулометричного складу ґрунту, рН, катіонно-обмінного потенціалу, насиченості основами тощо. 

«Відновлення сільськогосподарських угідь України має найвищий пріоритет. Ми сподіваємося, що матимемо змогу надати дієві рекомендації, як це можна зробити безпечним і ефективним способом. Підтримка наших досліджень компанією «Сингента» дуже цінується», — додає Марк Хортон, професор Королівського сільськогосподарського університету (Велика Британія).

Розуміння наслідків війни в Україні є життєво важливим для того, аби управління ризиками, пов’язаними з харчовими та екологічними небезпеками, було вчасним і ефективним. 

«Оцінюючи ґрунти після бомбардувань, ми можемо або визначити, чи безпечно їх відновлювати і продовжувати використовувати для вирощування рослинної продукції, або, якщо концентрації важких металів перевищують дозволені норми, розробити плани управління і відновлення для зменшення подальшої шкоди навколишньому середовищу та відновити ґрунти, щоб забезпечити подальше сільськогосподарське виробництво, яке підходить для цієї земельної ділянки. Цей проєкт також може допомогти визначити, наприклад, які типи зброї становлять найбільший ризик для довкілля, а отже, уможливити більш стратегічний підхід до визначення ризику забруднення сільськогосподарських угідь», — говорить Нікола Кеннон, професор сільського господарства Королівського сільськогосподарського університету (Велика Британія).

План рекомендацій з відновлення ґрунтів для агровиробників складатиметься з комплексу заходів щодо використання регенеративних практик та сталого ведення сільського господарства включно з адаптованими індивідуальними рекомендаціями для кожного господарства, що будуть розроблені за результатами аналізу проб ґрунту.

«Ми працюємо разом з агровиробниками не лише задля сприяння сталому розвитку агрооперацій, забезпечуючи якісними інноваційними продуктами та рішеннями, але й з метою допомогти їм відновитися, наскільки це можливо в поточних умовах. Особливо нашої підтримки потребують фермери в південному та північно-східному регіонах України, де питання здоров’я ґрунтів і екологічної безпеки наразі надзвичайно актуальні. «Сингента» усвідомлює свою соціальну відповідальність перед клієнтами та партнерами, тому участь у такому проєкті важлива для нас і, без сумнівів, має велике значення для агровиробника, адже земля годує його родину, громаду, країну. Ми допомагаємо найкращим фахівцям у галузі відновлення ґрунтів в Україні, Швейцарії, Великій Британії з доступом до полів наших клієнтів, пошкоджених ділянок для відповідного аналізу стану ґрунтів», — зазначає Олександр Кравчук, генеральний директор «Сингента» в Україні. 

Водночас він висловлює сподівання, що проєкт підвищить обізнаність саме серед українських фермерів щодо необхідності моніторингу стану здоров’я ґрунтів і їхнього відновлення. 

«Використовуючи колективні знання міжнародних ґрунтознавців, ми можемо визначити та обґрунтувати найбільш ефективні методи відновлення здоров’я, родючості та продуктивності ґрунтів. Зрештою, мета проєкту — надання практичних рекомендацій фермерам щодо відновлення їхніх земель, тобто прискорення процесу рекомендації у найбільш постраждалих регіонах у першу чергу. Ми говоримо про агротехнічну, екологічну і продуктову безпеку в Україні, а відтак — її вплив на глобальному рівні», — резюмує Олександр Кравчук.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *