Земельний податок та орендна плата: як правильно заповнювати декларацію

Відповідно до п.п. 14.1.147 ПКУ плата за землю — це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на agro.dn.gov.ua.

Земельний податок

Відповідно до п. 269.1 Податкового кодексу платниками земельного податку є власники земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також землекористувачі, яким згідно із законом надано в користування земельні ділянки державної та комунальної власності на праві постійного користування. Тобто земельний податок сплачується тільки за землі, які перебувають у власності та/або постійному користуванні.

Об’єктом обкладення земельним податком є (пп. 270.1.1 ПК): земельні ділянки, які перебувають у власності; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування.

Базою обкладення земельним податком є (п. 271.1 ПК): нормативна грошова оцінка (далі – НГО) земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації – для земель, НГО яких проведено; площа земельних ділянок, НГО яких не проведено.

Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру (далі – ДЗК). Якщо даних про земельну ділянку в ДЗК немає, то можна використовувати (п. 286.1 ПК):

 • дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
 • дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою;
 • дані сертифікатів на право на земельні частки (паї); рішення органу місцевого самоврядування (далі – ОМС) про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв);
 • дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї).

Орендна плата

Платниками орендної плати є особи, з якими ОМС уклав договір оренди земельних ділянок, тобто орендарі земель державної та/або комунальної власності.

Платники єдиного податку не звільняються від сплати орендної плати за землі державної та комунальної власності, яка є складовою плати за землю. Адже, як визначено в п. 297.1 ПК, такі платники звільняються тільки від сплати земельного податку.

Об’єктом обкладення орендною платою є земельні ділянки комунальної та/або державної власності, стосовно яких укладено договір оренди. Органи виконавчої влади в строк до 1 лютого передають органам ДПС інформацію про орендарів, з якими вони уклали договори оренди. Обов’язок зі сплати орендної плати виникає з моменту держреєстрації договору оренди.

Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди земельної ділянки (п. 288.1 ПК). Але, як зазначено в п. 288.5 ПК, річна сума орендної плати:

 • Не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, НГО яких проведено, – не більше ніж 3 % їх НГО, для земель загального користування – не більше ніж 1 % їх НГО, для сільгоспугідь – не менш як 0,3 % і не більш як 1 % їх НГО; для земельних ділянок, НГО яких не проведено, – не більше ніж 5 % НГО одиниці площі ріллі по області, для сільгоспугідь – не менш як 0,3 % і не більш як 5 % НГО одиниці площі ріллі по області;
 • Не може перевищувати 12 % НГО.
 • Може перевищувати 12 % НГО в разі визначення орендаря на конкурентній основі.
 • Не може перевищувати розмір земельного податку – для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських.
 • Якщо розмір орендної плати, вказаний у договорі оренди, менший за мінімальний розмір, установлений п. 288.5 ПК, то орендна плата має бути сплачена в розмірі, не меншому від мінімального орендного платежу.

  Подання декларації із плати за землю Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1 ПК). Платники самостійно обчислюють суму податку на поточний рік станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають декларацію із плати за землю.

  Форма декларації однакова як для земельного податку, так і для орендної плати. Але, якщо сільгосппідприємство одночасно є платником і земельного податку, і орендної плати, воно має складати окремі декларації за кожним із цих платежів.

  Для зручності та допомоги платникам податків при складанні податкової звітності ДПС розробила відеоролик «Заповнення податкової декларації з плати за землю».

  Джерело: propozitsiya.com

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *