Правила посадки, пересадки і догляду за ліліями восени

Лілія садова – красивий цибулинний багаторічник. Але щоб вона радувала квітникаря великими яскравими квітами, протягом всього року не можна забувати про правильний догляд за нею, інформує UkrMedia.

Отже, що робити з ліліями восени, які маніпуляції проводити на ділянці? По-перше, це посадка нових рослин. По-друге, пересадження лілій, які за декілька років вже обжили вашу ділянку. По-третє, грамотний осінній догляд за ліліями (полив, підживлення, обрізка) і підготовка їх до зими.

Розберемо всі ці процедури докладніше:

Посадка лілій восени

Посадка лілій у відкритий грунт може здійснюватися як навесні, так і восени – а точні терміни підбираються залежно від сорту рослини і клімату вашого регіону.

Так, у середній смузі починати осінню посадку цибулин лілій можна вже з початку вересня, а завершувати – в жовтні і навіть перших числах листопада (у південних регіонах). Садити лілії раніше не варто – є ймовірність, що в теплому грунті вони відразу почнуть зростати, що небажано. Але і в замерзаючу землю садити рослини не варто – не виживуть. Орієнтуватися восени слід на середньодобову температуру, яка повинна встановитися на кордоні близько 10 °С, не вище: цибулини відмінно вкорінюються при низьких позитивних температурах.

Цибулини переважної більшості сортів садових лілій непогано переносять морози в грунті, а в квітні активно йдуть у ріст і почувають себе навіть краще побратимів, посаджених навесні, які часто бувають занадто ніжними й тендітними.

Першими висаджують лілії з самим коротким періодом спокою, щоб вони встигли прижитися до настання холодів, а потім – американські гібриди, у найбільш пізні терміни можна висаджувати невибагливі і морозостійкі азіатські лілії. Трубчасті ж, східні і довгоквіткові гібриди в наших широтах рекомендується саджати виключно навесні або взагалі вирощувати в оранжереї.

Як посадити лілії восени? Так само, як і навесні.

В першу чергу ви повинні вибрати здоровий і якісний посадковий матеріал. Восени особливо важливо проводити посадку лілій свіжими цибулинами, викопаними в поточному сезоні! Тому варто вибирати або посадковий матеріал, вирощений самостійно, або брати його у перевіреного місцевого виробника. Адже ті цибулини лілій, які в кінці літа ви можете придбати в садовому магазині від закордонного постачальника, явно будуть минулорічними – їх краще брати в лютому-березні для весняної посадки. Перед посадкою лілії зверніть увагу на те, як виглядає цибулина.

Цибулина лілії повинна бути достатньо щільною (не пухкою), з живими, не пересушеними корінцями, щільним денцем, чистими криючими лусочками і без цвілевого запаху. На ній не повинно бути сухих, а також темних мокрих плям.

Місце для осінньої посадки лілій краще підготувати з літа: виберіть сонячну, без протягів ділянку з пухким, добре дренованим грунтом, перекопайте його і удобріть перегноєм. Якщо робите це перед самою посадкою, пам'ятайте – обов'язково потрібно ущільнити грунтосуміш, щоб після посадки грунт не осідав занадто сильно.

Перед посадкою обов'язково поцікавтеся перевагами обраного вами сорти лілій – одні люблять слабо-, а інші сильно закисленний грунт.

Викопайте лунки глибиною в дві-три висоти самої цибулини – оскільки розміри цибулин і розташування коренів на них сильно варіюються від сорту до сорту, то це може бути і 7, і 25 см. Засипте туди грубозернистий пісок в якості дренажу, опустіть цибулину на дно лунки, акуратно розправивши корінці, і зверху закрийте шаром того ж піску. Шар землі зверху варто злегка утрамбувати долонею і полити. При осінній посадці лілій подальший регулярний полив не потрібен – зазвичай осінні дощі зроблять все за вас. Місце посадки лілій замульчуйте листовим перегноєм з додаванням золи або шаром торфу (для лілій-любительок кислих ґрунтів).

Як посадити восени лілію з паростками

Якщо ви неправильно зберігали цибулини, і вони встигли прорости до моменту осінньої посадки, не варто панікувати. Якщо паростки не досягли 8-10 см, сміливо висаджуйте таку цибулину як звичайну сплячу. Якщо ж їх довжина наближається до 20 см, такі паростки доведеться перед посадкою дуже обережно викрутити з цибулини. Пам'ятайте, що такий посадковий матеріал буде ослаблений і особливо вразливий для несприятливих умов середовища – ці цибулини доведеться ретельно вкривати на зиму.

Втім, є ще один вихід – відправити пророслі цибулини на зимівлю в горщик з грунтом, а висаджувати у відкритий грунт вже в наступному сезоні.

Пересадження лілій восени

Також осінь – найкращий час для пересадки дорослих лілій на вашій ділянці. Справа в тому, що за 3-4 роки на одному і тому ж місці цей багаторічник сильно розростається в підземній частині – цибулини густо обростають дітками, стають пухкими, розвалюються. Ліліям поруч одна з одною стає просто тісно, і вони гірше цвітуть.

Коли викопувати цибулини лілій восени? Досвідчені квітникарі займаються їх розподілом і пересадкою починаючи з кінця серпня і до самого кінця жовтня (в південних районах і для пізноквітучих сортів). Найкраще осіння пересадка підходить ліліям середнього строку цвітіння, тоді як ранньоквітучі сорти добре переносять і річну пересадку, а східні гібриди і трубчасті лілії можна пересаджувати навесні або в кінці осені.

Індикатором можливості осінньої пересадки будь-яких лілій може слугувати температура ґрунту – якщо вона опустилася до 0°С, ви запізнилися – цибулини переохладяться, і ріст коренів затримається або взагалі припиниться.

У будь-якому випадку, від закінчення цвітіння лілії до моменту її поділу і пересадки має пройти 1-1,5 місяці для того, щоб цибулина набрала сили, змогла відновитися після цвітіння і підготуватися до зими.

Викопують лілії з грудкою землі, дуже акуратно дістаючи «гніздо» з корінням, і видаляють пошкоджені і відмерлі лусочки.

Потім дітки відокремлюють від материнської цибулини і висаджують на дорощування або зберігають до весняної посадки в холодильнику.

Перед посадкою цибулину і дітки коштує близько півгодини потримати в слабкому розчині марганцівки

Висадити можна і стебло, на якому залишилися розвинені коріння. Самі материнські цибулини після цього також можна пересадити на нове місце.

Після пересадки лілії рясно поливають, мульчують і притіняють.

Догляд за ліліями восени

Весь період вегетації грунт навколо лілій містять в рихлому, помірно вологому стані, обов'язково викопують бур'яни і підгодовують рослини. Осінь – не виняток, хоча осінній догляд за лілією у відкритому грунті не такий інтенсивний, як навесні і влітку.

Полив лілій та видалення бур'янів у цей період проводять за необхідності – залежно від погоди і стану ділянки. Обробка від хвороб і шкідників також проводиться у міру потреби і залежно від стану рослин.

Чим підживити лілії восени?

Після відцвітання в цибулині під землею йдуть інтенсивні процеси, запасаються поживні речовини на наступний рік. Фосфорно-калійне підживлення помітно підвищить зимостійкість цибулин лілій і допоможе їм відновитися. Для цього використовують суперфосфат і сульфат калію/магнію.

На 10 л підігрітої води беруть 1 ст. л. подвійного суперфосфату (або 2 ст. л. простого) і 1,5 ст. л. калімагнезії. Отриманим розчином проливають посадки з розрахунку 1 відро на 1 кв. м.

Коли обрізати лілії восени?

Відразу після цвітіння цього робити не варто – наземна частина сприяє накопиченню поживних речовин в цибулині і її наростанню, тому занадто рання обрізка може порушити обмін речовин, і рослина загине. Почати слід з видалення засохлих квітів, щоб зупинити формування насіння. А як тільки листя відмирають, можна приступати і до осінньої обрізки лілій – це захистить багаторічники від можливих хвороб і шкідників, що дозволить в наступному році насолоджуватися пишним цвітінням.

Зріжте стебла з листям на висоті 15 см від рівня ґрунту, намагаючись не пошкодити однорічні корені на рівні землі (вони необхідні для живлення цибулини).

Ближче до кінця осені потрібно підготувати ділянку з ліліями до зимівлі. З настанням стійких холодів укрийте обрізані лілії шаром торфу або листового перегною висотою не менше 10 см – він захистить цибулини від морозу, а навесні виконуватиме функцію мульчі. Зверху покладіть дошки або ялиновий лапник. Укриття плівкою не рекомендується – навесні воно може створювати парниковий ефект.

Цибулини американських, трубчастих і східних лілій на зиму потрібно викопувати. Інші лілії, за деяким винятком, стійкі до морозів і зможуть пережити зиму в землі під укриттям.

Осінній догляд за ліліями нескладний. Виділіть трохи часу, щоб подбати про цих красивих багаторічників і грамотно підготувати їх до зими – і в наступному сезоні вони обов'язково віддячать вам пишним цвітінням.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *